Jose Cuervo představil brčka z agáve, konečně si dáme drink bez výčitek

prosinec

6

2019

Jose Cuervo představil brčka z agáve, konečně si dáme drink bez výčitek

| 2019-12-06T00:48:24+00:00 6. prosinec 2019 | #Alkohol#drink#foodie |

Výrobce nejprodávanější tequily na světě se rozhodl vzít záchranu planety do svých rukou a nevypadá to vůbec marně.

Člověk aby se dnes bál použít plastové brčko, aby ho hned Grétovci nezačali nazývat vrahem planety a zlodějem budoucnosti dětí. Ale jak to řešit? Celosvětový trend řešit otázku klimatu a odpadu tak, že namísto koncepčních nadnárodních řešení hodíme odpovědnost na koncového uživatele, jehož jsme nyní svědky, nevyřeší zhola nic. Ale jaké máme alternativy? Papírová brčka? Ta se po chvíli rozmočí, navíc vám každý barman potvrdí, že ovlivňují chuť nápoje a drinky plné ledové tříště si s nimi nezamícháte, protože se jednoduše zlomí. Alternativy jako Pasta brčka, neboli přerostlé makaróny a kovová brčka, která zevntiř nejdou pořádně umýt, nelze brát vážně. A tak se do toho vložil největší světový výrobce tequily.

Jose Cuervo vyrábí známou mexickou kořalku už 250 let a surovinu z agáve už kromě destilace použil na několika neobvyklých místech. Například vyrobili surfovací prkno pouze z agáve, nebo se spojili s firmou Fender, aby vyrobili kytaru Agave Stratocaster. Nejnovějším výtvorem, který se zrodil z této iniciativy, jsou slámky vyrobené z agávové vlákniny.

Z čeho přesně je tohle bio-brko vyrobeno? Tequila je vyrobena z agáve, ale jak asi tušíte, ne všechno agáve končí ve vaší lahvi. Z rostliny se vyříznou srdíčka zvaná piñas, ty se nadrtí, povaří a extrahuje se z nich šťáva. To, co z povařených srdíček zbude, se nazývá bagasse a coby vedlejší produkt se využívá třeba jako krmivo nebo biopalivo. Jako největší světový výrobce tequily má Jose Cuervo bagasse spousty. A teď ho hodlají použít na výrobu brček, což vlastně dává docela smysl.

Tyto nové slámky jsou vyrobeny na bázi biologického kompozitu a rozloží se během jednoho až pěti let, což je asi 200x rychleji než běžný plast. Nová brčka byla vyvinuta s vědci z BioSolutions Mexico a materiál nazvali PolyAgave. Podle firmy nehrozí nepříjemný pocit v ústech známý ze současných alternativ a mají chuť a texturu podobnou tradičním plastovým brčkům. Což je pochopitelně i tím, že to jsou stále z 69 % plasty, agáve je v brčkách asi třetina.

V Mexiku se brčku říká Pajita. Ve starých československých barmanských příručkách pro slámku nalezneme výraz "srkací stéblo".

Jose Cuervo plánuje začít tyto biologicky rozložitelná brčka produkovat po milionech už v příštím roce. Navíc firma s výzkumem nekončí, 30 % agáve je pro ně jenom začátek, s obsahem biologické složky se chtějí dostat mnohem výš. Dá se tedy říct, že konzumací tequily přispíváte k záchraně planety. Tak kolika doušky jste dnes přispěli vy?

 

Images by Tequila Cuervo La Rojeña, S.A.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.