Jízdou na kole se vám možná zhubnout nepodaří

listopad

29

2017

Jízdou na kole se vám možná zhubnout nepodaří

| 2017-11-29T20:12:49+00:0029. listopad 2017 | #lifestyle |

Jízdou na kole se vám možná zhubnout nepodaří

Lidé, kteří si myslí, že jízdou na kole spálí více kalorií, než při chůzi nebo běhu, jsou tak trochu na omylu. Rychlou chůzí pravděpodobně spálíte více kalorií, než jízdou na kole za stejnou dobu. Ovšem subjektivní pocit námahy je většinou jiný. Kolik spálíte energie při cyklistice, rozhodují faktory, jako jsou doba jízdy, převýšení, které překonáte a rychlost. Jestliže jezdíte na kole proto, abyste zhubli, musíte ujet desítky kilometrů několikrát týdně, ale při chůzi nebo běhu stačí pár kilometrů denně.

Čísla řeknou více

Když půjdete hodinu do kopce svižnou chůzí, přibližně spálíte 4200 kJ. Hodinová chůze rychlostí 6 km/h vám spálí cca 1200 kJ. Při jízdě na kole rychlostí 9 km/h (což je pro hodně lidí běžné tempo, i když je pomalejší) spálíte pouze okolo 1000 kJ. Pro dorovnání efektivnosti jízdy na kole oproti chůzi musíte jet minimálně 15 km/h, nebo jet trasou s mírným stoupáním. Další nevýhodou jízdy na kole je (pokud jezdíte pro hubnutí a ne pro relax) cesta z kopce, kterou si určitě parádně užijete, ale nespálíte skoro nic. Zato chůze s kopce vás docela slušně vyčerpá a to znamená, že stále spalujete energii.

Spalování tuků

Potřebujete zhubnout? Baví vás jezdit na kole a nechcete ji měnit za jinou aktivitu? Pak budete muset pořádně šlápnout do pedálů. Aby cyklistika udělala viditelný efekt, musíte si na ni najít čas 3 až 4x týdně. Nejefektivnější je jízda ve vyšší rychlosti po rovině s občasným stoupáním. Důležité je udržovat po celou dobu jízdy rychlost 15 km/h, nebo trošku vyšší. Když bude tempo příliš vysoké, budete spalovat cukry a ne tuky.

Správná trasa je základ

Najděte si trasu, kde můžete udržet konstantní rychlost po delší dobu. Trasa může být i kratší, kterou si projedete několikrát za sebou. Ovšem není to ideální, protože tím riskujete, že vás ježdění přestane bavit. Nejvhodnější je trasa dlouhá cca 15 km (pojedete hodinu), rovná prokládaná mírnějším táhlým stoupáním. Příliš kopcovitá trasa není dobrá, protože při velké námaze spalujete hlavně cukry. A to není žádoucí. Chcete přece spálit tuky. Také je důležité cyklistiku doplnit fyzickými aktivitami, které jsou zaměřené na jiné svalové skupiny. Nevýhoda cyklistiky totiž je, že hrozí zkrácení podkolenních šlach a přetěžování krčních svalů, zatím co hrudní a břišní svaly jsou opomíjené.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.