Jak krmit svého psa: Kolik dobrůtek může dostat denně?

březen

25

2023

Jak krmit svého psa: Kolik dobrůtek může dostat denně?

| 2023-03-25T07:40:12+00:0025. březen 2023 | #foodie#bichos#doggo |

Více než 50 % psů v rozvinutých zemích trpí nadváhou, přitom jeden z nejlepších způsobů, jak je udržet zdravé, je zdánlivě jednoduchý: podávat jim správné množství krmiva. 

Podle expertky Cailin Heinze, certifikované veterinární nutriční specialistky, to není zas tak složité. Co radí?

"První věc, kterou většina majitelů domácích mazlíčků dělá špatně, je, že se soustředí na to, jaké množství krmiva mají podávat, místo aby věnovali pozornost kaloriím," říká expertka pro web Mental Floss. Na obalech krmiv pro domácí mazlíčky musí být v průvodci krmením uveden obsah kalorií, je ale možné se setkat s různými variantami přepočtu kalorií na množství. Pokud tedy majitel zvířete změní značku krmiva, většinou pak plní misku stejným množstvím nového, jak byl zvyklý se starým krmivem, a to je je nejčastější chyba.

Rozdíly v nutričních hodnotách na misku se můžou lišit o stovky kalorií. V dokonalém světě bychom stravu odvažovali na váze, ale to je běžném životě čistá fikce.

Při výpočtu správného kalorického množství krmiva naprosto záleží na vašem psovi. Hlavním faktorem je velikost, ale také plemeno, věk a energetický výdej, který lze odhadnout dost složitě. 

Expertka doporučuje požádat veterináře, aby při příští návštěvě provedl tzv. Body Condition Score - nástroj k posouzení výživového stavu zvířete. I tak bude třeba s odhadem množství jídla pracovat, majitelé zvířat by také měli své psy často vážit i doma, aby mohli jemně upravit krmivo. 

"Určitě je lepší, když si sami zjistíte, že za poslední měsíc přibrali půl kila, a tak jim následně mohli odebrat pár granulí na den a vrátite pejska do normálu," říká Heinze. "To je mnohem jednodušší, než čekat na roční prohlídku a zjistit, že přibrali 10 kilo a vy se teď snažíte dostat dolů 15 procent jejich tělesné hmotnosti." 

Samozřejmě nejde jen o to, kolik krmiva byste měli svému psovi dávat. Pamlsky - od komerčních variant nebo dentálních žvýkaček až po kousky banánu, zbytky ze stolu nebo zbytky z misky od kočky - se do celkového objemu kalorií sčítají a přibírá se po nich více, než po konzervách a granulích.

Tyto položky by měly tvořit méně než 10 % denních kalorií vašeho psa. Heinze bohužel zjistila, že většina majitelů domácích mazlíčků si neuvědomuje nejen počet kalorií v pamlscích, ale ani to, kolik pamlsků rozdávají.

"Pokud máte německou dogu, jste pravděpodobně v pohodě, ale pokud máte shih-tzu a dáváte mu každý den lžíci arašídového másla, je to na pováženou." 

Sledování krmiva vašeho psa tímto způsobem se může zdát náročné, ale Heinze své klienty ujišťuje, že se vyplatí vrhnout se do nové strategie krmení, tedy zjistit kolik kalorií je pro psa ideálních, vážit doma a pamlsky max 10 % denních kalorií. "Většina majitelů domácích zvířat není zvyklá to dělat," říká, "ale jakmile si na to zvyknete, jde to samo a váš pes bude díky tomu zdravější." A oba budete šťastnější :)

 

Images by Kabo, Christian Bowen, Camylla Battani, Karsten Winegeart, Berkay Gumustekin from Unsplash

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.