Jeden z nejdražších programátorských omylů - Y2K

září

27

2016

Jeden z nejdražších programátorských omylů - Y2K

| 2016-09-27T12:56:02+00:0027. září 2016 | #zajímavosti |

Jeden z nejdražších programátorských omylů - Y2K

Problém roku 2000, nebo jak se zkráceně v anglickém jazyce píše Y2K. Vznikl výsledkem programování téměř všech základních funkcí softwaru a hardwaru, kdy se ve snaze šetřit počítačovou paměť zapisoval rok pouze jako dvojčíslí. To mělo za následek velké obavy z toho, že mnohé programy nedokážou přelom století správně přečíst. K čemuž u mnohých i došlo. Jednoduše přecházely z čísel 99 na 00. Právě proto nedokázaly zjistit, že přichází rok 2000 a ne 1900. Některé programy dokonce nový rok vyjadřovaly jako 19100, což pro ně bylo logické, že po čísle 99 má přijít na řadu číslo 100. To mnohým lidem dělalo velké vrásky na čele. Nikdo totiž nedokázal předem odhadnout, co se stane 1. ledna 2000 s mnohými počítačovými programy. Mnoho uznávaných analytiků a IT expertů dokonce mluvilo o apokalypse, která tímto může vzniknout. Báli se především výpadků leteckého provozu a havárií elektráren. Tyto obavy ještě umocnili případy, kdy se s koncem roku 1999 objevovaly například pozvánky do školky pro 100 leté osoby, všemožně expirovalo zboží, které mělo velmi dlouho trvanlivost a podobně. Velké katastrofické scénáře se nakonec nenaplnily. A to hned ze dvou důvodů. Prvním bylo to, že elektronika obecně velmi rychle stárne, díky čemuž už na začátku přelomu let 1999/2000 mělo mnoho lidí obměněnou elektroniku, kde bylo datum zapsáno 4 místně. A druhý důvod byl, že všechny veřejné sektory vložily nemalé peníze do prevence tohoto problému, který se podařilo zažehnat ještě dříve, než vůbec vznikl. y2k

Nejslavnější výroky o Y2K

  • Gordon Moore (Intel) - „Nevíme, které z našich výrobních systémů budou pracovat.“
  • Mr. Weisfeld (Microsoft) - „Naše systémy jsou na rok 2000 již připraveny …. ale jejich připravenost můžete dále posílit pomocí tohoto speciálního CD, které obsahuje některé menší opravné prostředky.“
  • Albert Gore (americký viceprezident) - „Jak může být něco takového problémem, v zemi kde máme Intel a Microsoft?“
  • Zhang Qi (čínská ministryně informačního průmyslu) - „Z rozhodnutí Státní rady energetická soustava nezkolabuje!“
  • John Foley (arcibiskup) - „Se vší pravděpodobností měl rokem 2000 správně být rok 1996.“
V našich končinách vznikly také dva slavné výroky. Byly vyřčeny ovšem až po datu 1.1.2000.
  • Miloš zeman - „Prosím vás, to je humbuk počítačových softwarových firem, které si chtějí nakapsovat, a nic hrozného se nestane. Také se nic hrozného nestalo.“
  • Václav Klaus - „Plně sdílím názor na bezvadný fór počítačových výrobců, kterým se podařilo vydělat miliardu dolarů tím, že si vymysleli problém počátku roku 2000. Byla to mimořádně úspěšná byznysovská klička.“

Některé náhodné finanční výdaje

Společnost AT&T již v letech 1997 a 1998 vynaložila na prevenci problému Y2K přes 500 mil USD. Česká republika vynaložila na prevenci problému asi 70 mil korun. Vzniklo za ně Národní koordinační středisko. Další společnost na to šla odzadu. Firma Oracle pověsila na svůj web banner: „Za 60 dní dokáže ORACLE vyřešit problém, který vznikal plných 2000 let!“

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.