Jak falešný chirurg v Keni provedl několik úspěšných operací, než se na to přišlo

říjen

4

2019

Jak falešný chirurg v Keni provedl několik úspěšných operací, než se na to přišlo

| 2019-10-04T06:14:05+00:00 4. říjen 2019 | #fejk#doktor#Afrika |

V Africe si v poslední době oblíbili falešné instituce. V Nigérii nedávno objevili falešnou ambasádu Trinidadu a Tobaga, která vydávala vlastní víza, jen o týden dříve byla odhalena falešná americká ambasáda v Ghaně. Ale na východě Afriky šli ještě dál, tam mají dokonce falešného doktora.

Ronald Melly, falešný lékař z Nandi County, provedl osm úspěšných operací v Kapsabet County Referral Hospital.

Během sedmi měsíců, co v nemocnici pracoval, prošel více oddělení, ale zakotvil v porodnické sekci, kde dokonce prováděl císařské řezy. Ronald Melly provedl v nemocnici celkem devět operací, jedna z obětí jeho falešného diplomu zemřela. "Během operace, kterou provedl se skupinou dalších lékařů, rodící pacientka zemřela na následky komplikací 4. stupně. Podařilo se jim ale zachránit dítě," stojí ve zprávě, kterou předložil šéf místního krajského zdravotnického ředitelství.

Nečekaný chirurg neměl žádné lékařské vzdělání. Melly měl dokončenou jen střední školu v keňském Tinderetu, kde vystudoval s průměrným prospěchem. Poté se vydal do Nairobi hledat uplatnění a rodina žila v domnění, že tam vykonává běžnou kancelářskou práci.

Nejprve jej jedna nemocnice v jiném městě přijala do nelékařské pozice a poté si Melly podal žádost o přeložení. Tu na kraji schválili a nemocnice v Nandi obdržela dopis kde se uvádí, že Dr. Melly úspěšně dokončil svoji stáž a mají jej přijmout. Podle všeho se Melly prostě vytasil s falešnou dokumentací a keňský úřední systém dílko dokonal.

Tak moment, osm úspěšných operací z devíti? To je skóre kdekterého etablovaného chirurga. Objevily se tak hlasy, že pokud tohle dokázal bez jakého vzdělání, měla by ho vláda nechat dostudovat. Když se Melly po snové kariéře vrátil do rodné vesnice, její lehce zmatení obyvatelé ho vítali jako hrdinu.

Ronald nebyl žádný troškař, specializoval se rovnou na gynekologické operace. Víme, že jedné 51 leté pacientce operoval dělohu dokonce dvakrát. A fejkový doktor rozhodně nebyl falešný obchodník, za operaci si neváhal říct o 25.000 keňských šilinků. Rodina musela prodat veškeré kozy a kuřata, aby mohla operaci uhradit. Přestože pacientce se později spíše přitížilo, Melly si neváhal říct o doplatek. Za operace běžně stojící 6.000 šilinků, si Dr. Fejk běžně počítal 25k a odmítal vydávat daňové doklady. Evidentně ještě žádného keňského politika nenapadlo narovnat trh.

Melly si na lékařském platě přišel asi na 150.000 keňských šilinků, což je asi 35.000 Kč. Spolu s neodevzdanými platbami od pacientů si přišel na místní poměry na slušné jmění.

Je nepochopitelné, že nebyl odhalen dřív, protože důsledný rozhodně nebyl. Příkladem je zpověď matky, která přivedla svého tříletého syna s ránou na koleni, která se už dva měsíce odmítala hojit. Matka uvedla, že se jí doktor zdál už tehdy velmi podezřelý, když dva měsíce starou otevřenou ránu léčil jodovou tinkturou. Když matka chlapce v ordinaci nahlas vyjádřila své pochyby o účinnosti léčby, doktor Fejk jí okřiknul, ať ho neučí dělat jeho práci. Což vlastně potvrzuje jaký to byl talent, když si aroganci bílého pláště osvojil takto bravurně a jako první.

Na vše se přišlo, až když si jeho lékařští kolegové a sestry podali na doktůrka několik stížností. Nám se těžko chápe, že Melly pracoval v nemocnici ještě půl roku poté, co byly stížnosti podány. Keňská mentalita ale funguje prostě jinak, o čemž svědčí i fakt, že zpráva o případu nepopisuje některé zásadní věci, ale třeba s klidem zveřejnila jména všech operovaných pacientek. 

Ronald chtěl prostě úspěch a postavení příliš rychle, měl si vzít příklad z nedávného indického případu, kdy jejich falešný chirurg Om Pal provozoval úspěšnou praxi 10 let. Když Om Pal pracoval na vojenské letecké základně jako lapiduch, okopíroval si diplom posádkového lékaře a vydával se za něj. Během své následující desetileté praxe odoperoval úspěšně desetitisíce pacientů a stal se známou postavou, dokonce vedl místní pečovatelský dům.

A nepřišlo by se na to nebýt vyděrače, který vše odhalil a nedávno si telefonicky řekl o peníze za mlčení. Om Pal si byl ale svým úsudkem až příliš jistý, což se mu stalo osudným. Nakráčel totiž na policejní stanici ve víře, že ho strážci zákona vyděrače zbaví a hodně se divil, když v želízkách skončil on sám. Om sám.

 

Images by Barry Salil, Dennis Onsongo

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.