Hadí ostrov, na který je vstup přísně zakázán

listopad

2

2016

Hadí ostrov, na který je vstup přísně zakázán

| 2016-11-02T01:26:17+00:00 2. listopad 2016 | #cestování |

Hadí ostrov, na který je vstup přísně zakázán

Ostrov v Atlantickém oceánu, který se jmenuje Ilha da Queimada Grande je spíše přezdívaný jako Hadí ostrov. A je na něj přísný zákaz vstupu. Hadí ostrov leží asi 95 mil od města São Paulo. Jeho celková rozloha činí přibližně 43 hektarů. Z oceánu se trčí převážně velmi strmé skalnaté svahy, které mají minimální vegetaci. Teprve až ve vyšších polohách je o něco silnější vrstva zeminy, která dovoluje růst odolným křovinám a stromům. Ostrov využívá poměrně dost tažných ptáků. Dále se zde vyskytují menší druhy plazů a žab. A také všudypřítomný hmyz.

Proč je zde zákaz vstupu?

Na celém ostrově žije v obrovském množství pouze jediný druh hada. Konkrétně se jedná o druh – Křovinář ostrovní. Ten je z čeledi chřestýšovitých. Četnost jeho výskytu na tomto ostrově se odhaduje až na 4 jedince na metr čtvereční. Hadí ostrov je také mimo jiné jediným známým výskytem tohoto druhu hada. Takže například v případě požáru by hrozilo následné vyhubení Křovináře ostrovního. Tento had se považuje za jednoho z nejjedovatějších na světě. Člověka dokáže jeho jed usmrtit do hodiny a ptáky, kteří jsou na tomto ostrově, usmrtí okamžitě. Právě kvůli obrovskému množství těchto hadů na ostrově, jsou velmi agresivní a velice drsně spolu soupeří o potravu. Což také znamená, že každého vetřelce mezi sebou velmi rychle eliminují.

Co říká historie?

Brazilci prý v dřívějších dobách plánovali celý ostrov vypálit a následně i obydlit. Měl sloužit především pro pěstování banánů. Od těch dob zde stojí i maják, který zde prvně postavili. Nicméně od těchto plánů bylo postupně odstoupeno. Na ostrově žil také dlouho dobu jediný obyvatel, jednalo se o strážce již zmíněného majáku. Bohužel ten podle všeho ve 20. letech minulého století zemřel. S největší pravděpodobností právě kvůli hadímu uštknutí. Od té doby má maják automatický režim, který vyžaduje údržbu pouze jednou za rok. A o tu se stará brazilské námořnictvo. Zákaz vstupu na ostrov platí pro všechny, ovšem čas od času dostanou výjimku vědecké týmy, které zde zkoumají jed Křovináře ostrovního. Od roku 1984 byl ostrov zvolen přírodní rezervací. O ostrově koluje mnoho legend a pověstí. Například o spoustě mrtvých rybářích, kteří se na ostrov vydali pro banány. Nebo také o zakopaných pokladech, které jsem umístili piráti.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.