GINGER SHOT: Funguje, nebo lejete prachy do kanálu?

říjen

1

2023

GINGER SHOT: Funguje, nebo lejete prachy do kanálu?

| 2023-10-01T07:01:11+00:00 1. říjen 2023 | #drink#foodie#health#fitness |

Co jsou ty módní ginger shoty, tedy zázvorové panáky, vlastně zač? V podstatě jde o koncentrované nápoje vyrobené z čerstvé zázvorové šťávy. Protože zázvor může být sám o sobě dost ostrý, často se do samotných panáků přidává citronová nebo jiná šťáva, aby byly o něco chutnější. A našly si své místo na trhu, malé lahvičky vidět jsou v obchodech i eshopech ze zdravou výživou. Vyplatí se do nich investovat, nebo jde o vyhozené peníze?

Myšlenka používat zázvor pro jeho povzbuzující účinky není nic nového, to se řešilo už v Číně a Indii před více než 5 000 lety. Dnes je to jen v jiném hávu a na ginger shots přísahají TikTokeři a známé osobnosti jako Selena Gomez, u nás například herci Jakub Štáfek nebo David Novotný. Ale funguje to?

Tady je názor experta: "Zázvor má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které se připisují látkám jako je gingerol," říká Clarissa Lenherr, londýnská odbornice na výživu, která se posledních několik let věnuje převýchově a odstraňování stigmat a předsudků týkajících se zdraví a wellness. "Ginger shoty tak skutečně mohou pomoci podpořit zdravý imunitní systém."

"Zázvor obsahuje určité enzymy, které mohou pomoci při nadýmání, snižování plynatosti a zácpě, takže může pomoci těm, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku," říká Lenherr. "Má také vazodilatační účinky, což znamená, že může pomoci uvolnit cévy a potenciálně zlepšit krevní oběh. Jedním z hlavních důvodů, proč tolik lidí začalo pít zázvorové panáky, je však to, že se ukázalo, že má pozitivní účinky na řízení hladiny glukózy a citlivost na inzulín." To v podstatě znamená, že dokáže vyrovnat hladinu cukru v krvi, dodat vám příliv energie a zlepšit náladu.

V 30denní studii vydané v časopisu Pakistan Journal of Biological Sciences z roku 2009 bylo zjištěno, že zázvor může zvýšit hladinu dvou nejdůležitějších neurotransmiterů, které zlepšují náladu: serotoninu a dopaminu. Serotonin je známý jako "molekula štěstí" a dopamin se nazývá "molekula motivace", takže i když vás ginger shoty nevyléčí z úplně všech bolestí, mohou vám skutečně trochu pomoci.

A fungují i na hubnutí, jak se často dočteme? "Zatím nejsou k dispozici vědecké poznatky, které by to plně potvrzovaly," říká Lenherr. "Podstatná část výzkumu se opírá o studie na zvířatech nebo o pokusy in vitro s použitím lidských buněk v kontrolovaném prostředí, a proto potřebujeme další rozsáhlý výzkum, než účinnost ginger shotů na hubnutí bude možné potvrdit." Takže na to nespoléhat.

A jsou v pití zázvorových panáků nějaká rizika? "Pokud trpíte refluxem nebo máte citlivý žaludek, doporučuji zázvorový shot naředit ve vodě," říká Lenherr. Další otázkou je bezpečnost během těhotenství. "O tom, zda je bezpečné užívat zázvor během kojení, toho není mnoho známo, ale byla bych raději opatrná," říká expertka. "Navíc zázvor obsahuje něco, co se nazývá salicylát, což je přírodní prostředek na ředění krve. Pokud tedy užíváte léky na ředění krve jako je warfarin, nemusí být užívání zázvoru dobrý nápad."

Takže pokud právě nekojíte nebo neberete léky na ředění krve, směle do toho! A klidně zkombinujte do koktejlu s dalšími složkami s potvrzeným účinkem, jako je kurkuma, citronová šťáva, kajenský pepř a jablečný ocet.

 

 

Images by Jaqueline Pelzer, Farsai Chaikulngamdee, Åsa Pålsson and Caglar Araz from Unsplash

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.