FOTO: Jak 3 mrtvé velryby brázdily Evropu a nahrazovaly tak internet

září

6

2020

FOTO: Jak 3 mrtvé velryby brázdily Evropu a nahrazovaly tak internet

| 2020-09-06T23:36:17+00:00 6. září 2020 | #historie#bizár#history#retronaut |

Taky vás jako děti fascinovala kostra plejtváka v Národním muzeu? Tak to jste možná už starší ročník, co se do Prahy vydal s třídou nebo s rodiči. Dnes se spousta exkurzí řeší virtuálně nebo videem na internetu. Ale jak se dala pocítit majestátnost velryby, když ještě videa ani internet nebyli? 

Jednoduše. Jezdilo se s mrtvou rybou jako s kolotočem.

V padesátých letech minulého století vážně cestovaly mrtvé hnijící velryby po Evropě. Pod rouškou vzdělání měla kampaň podpořit upadající velrybářský průmysl po druhé světové válce. Příběh začal v norském Trondheimu v roce 1952. Tajemná a dosud neidentifikovaná organizace harpunovala tři plejtváky u pobřeží Trøndelag.

Dr. Rolf Heinriche kontroluje vnitřek hrdla velryby.

Poté, co byly ulovené velryby vytaženy na břeh, rychle zbavili každou velrybu jejich 7.000 litrů krve a načerpali jí do žil formalín, roztok používaný k balzamování. Byly také odstraněny vnitřnosti a orgány, včetně 6tunových jater a 2,5tunového jazyka.

Vstup na Jonáše, road-show se usídlila typicky na místním parkovišti

Aby se zabránilo hnilobě tkání, byly do jejich dutých částí umístěny chladicí jednotky. Velryby pak byly naloženy na chladírenské přívěsy o délce 30 metrů vyrobené na zakázku (v té době se jednalo o největší na světě), a vydaly na své 20leté zombie-turné po celé Evropě.

Zakázkový karavan pro hlavní hvězdu turné: Goliáše

Tři velryby dostaly svá umělecká jména Herkules, Goliáš a Jonáš a prošli různými majiteli. Někdy byly prezentovány jako vzdělávací přehlídka, jindy jako pouťové panoptikum. Mrtvé velryby byly ve vnitrozemí nevídané a nesmírně populární. Návštěvníci zaplatili vstupní poplatek a vedle velryb so mohli prohlédnout i vystavené smrtící nástroje jako harpuny a další velrybářské zbraně.

Příliš není vidět, kde je ocasní ploutev a další ploutve. Zato je pod nohou přednášejícího vidět vystřelovací harpuna

V Paříži parkovala výstava u Invalidovny. V dobách, kdy televize byla teprve na vzestupu, bylo okukování mrtvé velryby alternativou dnešní návštevy nákupáku

Goliáš byl naposledy viděn v Itálii. Herkules byl ve Španělsku jako součást cirkusu, než ho přemohl rozklad a jeho majitelé se ho rozhodli spálit v obrovské peci. Pokud jde o Jonáše, je velká šance, že se s ním v budoucnu znovu setkáme. Jonáš byl totiž poslední čtyři desetiletí ve skladu a stále je v docela dobré kondici na velrybu, která byla posledních sedmdesát let mrtvá jak matka Normana Batese.

Mtvá ryba zrovna nevoní, ale především štiplavý zápach roztoku formaldehydu byl poměrně intenzivním zážitkem 

Za posledních sto let bylo díky velrybářskému lovu odloveno na 3 miliony velryb a jejich populace klesla na 5 až 10% původního počtu, jde patrně o největší vytěžení biomasy z přírody vůbec. Nyní se lov velryb reguluje, ale předpokládá se, že oživení celkové populace bude do roku 2100 stále na méně než 50% původního stavu, protože velryby se nemoží snadno a obnova je velmi obtížná.

Děti ve Francii koukají na kosticový hřeben, který slouží k filtrování potravy. To na internetu nezažijete

Tak půjdete se na Jonáše podívat, až bude na Matějské a bude k němu hrát "Já chci žít non-stop"?

Francouský policajt nepochybuje, že nápis "Nedotýkati se - Jed formalín!!" je zcela autentický

 

Images by Pathe / The Guardian / BBC / Vagn Hansen / BIPs / Getty Image

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.