Pivní novinka na Vánoce s vaječným koňakem - Eggnog Beer!

prosinec

20

2021

Pivní novinka na Vánoce s vaječným koňakem - Eggnog Beer!

| 2021-12-20T08:06:18+00:0020. prosinec 2021 | #trendy#pivo#foodie#Xmas special |

Některá témata mohou o svátcích vyvolat zbytečné hádky, jako třeba očkování, politika nebo když se rodiče zeptají kdy konečně uděláte něco se svým životem. Ale málo co vyvolává takové podezření a vyhraněnost názorů jako velmi nový trend - Eggnog Beer, neboli vajčňákové pivo  Není tedy divu, že podobný rozkol panuje i kolem piva s vaječným koňakem.

Jako první se samozřejmě nabízí otázka: Proč? Proč někdo vaří pivo s vaječným koňakem a proč by ho měl někdo pít? Jak chutná a může vůbec někomu chutnat? A aby mi šmakovalo, musím mít rád samotný vaječný koňak? Zkusíme to zjistit.

Všimněte si, že v názvu je "pivo s vaječným koňakem", a ne třeba "IPA s vaječným koňakem". Jednou z prvních věcí, které se ukázaly při zkoumání tohoto tématu, je, že neexistuje jeden univerzální způsob, jak převést zvláštní chuť vaječného koňaku do podoby piva. Když známý pivní nadšenec Tobias Carroll Začal jsem tento kout světa řemeslného pivovarnictví zkoumat, záhy přišel na to, že porovnávání výrobků především amerických pivovarů nemusí být úplně fér. Některé pivoary vaječňákové pivo profilují jako IPA, někdo to na trh uvádí jako krémové pivo. A když se pivní influencer do tohoto tématu ponořili ještě hlouběji, narazil ještě na některé dalších pivovary, které experimentují s vaječným koňakem - včetně těch, které ho zakomponovaly do stoutů a porterů.

Zajímsvé je, že ačkoli lze příchuť vaječného koňaku zakomponovat do široké škály pivních stylů, tento proces může být spojen s určitými technickými problémy. Jacob Holz, výzkumný a vývojový sládek pivovaru Shipyard Brewing v Maine, který uvařil bílý vaječňákový porter, si posteskl že "přidání laktózy je poněkud obtížné". Jak vysvětlil, "spotřebuje se jí poměrně hodně a musíte ji přidat v určitém okamžiku, ale ne celou najednou. Příliš mnoho najednou ucpe systém a způsobí spálení tekutiny, a pokud ji přidáte příliš pozdě, nemusí se vše rozpustit a dojde ke srážení."

A výroba není jediná výzva zavádění takové novinky. Ale jak takový výrobek uvést na trh je věda. Už třeba jen jak jej nazvat. Pivovar Spring House Brewing Company v Pensylvánii v průběhu let vyrobil několik vaječných stoutů. Jak vysvětlil vrchní sládek Eddie Lopez Jr., úspěch stoutu s vaječným koňakem mohl být způsoben kromě chuti i názvem - The Martians Kidnap Santa / mimozemšťané unesli Santu. Tento stout vedl k vytvoření jeho verze s názvem Happy Heifer (šťastná jalovice), který zraje v sudech po bourbonu. A prodal se velmi rychle.

A jak vlastně chutná? Většinou jde o silnější piva, s obsahem alkoholu od 7,4 do 10%. Jde spíše o krémovější piva v nichž lze cítit citrusové tóny spolu s nádechem koření, jako jsou tóny vanilky, muškátového oříšku a skořice.

No a je to pivo pitelné? A co když vaječňák nemusíte? Jak řekl už dříve zmíněný Holz z pivovaru Shipyard: "Ti, kteří vaječný koňak milují, včetně mě, vědí, že to není něco, čeho se dá vypít hodně. Ale kdyby bylo vytvořeno pivo, které by jeho chuť napodobovalo, mohli byste si tuto chuť vychutnat častěji než skutečný vaječný koňak."

Na náš poněkud konzervativní pivní trh se tyto novinky zatím nedostaly, našly by u nás přes Vánoce dost zvědavců, co by Eggnog Beer ochutnali?

 

 

Images by untappd

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.