Nejrychleji rostoucí sport v Americe? Pickleball. Co to je?

září

11

2023

Nejrychleji rostoucí sport v Americe? Pickleball. Co to je?

| 2023-09-11T07:22:12+00:0011. září 2023 | #zajímavosti#sport |

V současnosti je pickleball, česky piklebal, nejrychleji rostoucím sportem v Americe, ale tady o něm slyšel jen málokdo. Přitom ho hrají miliony lidí, výrobci vybavení se snaží udržet krok s poptávkou, v USA rychle roste profesionální liga a stále více provozovatelů sportovišť se zřizuje nové kurty, a to jak ve venkovní, tak v krytých prostorách.

Co je to pickleball? Je to spojení klasického tenisu, ping pongu a taky trochu badmintonu. Hraje se na kurtu podobné velikosti jako na badminton, s tenisovou sítí a zápasí se jak ve dvouhře tak ve čtyřhře. A místo tenisových raket se používají pálky podobné pingpongovým a plastový míček s dírami jako na florbal. Zní to možná divně, ale je to velmi populární!

V USA už existuje Major League Pickleball (MLP) a například v Texasu austinský miliardář Steve Kuhn zorganizoval v roce 2021 její první draft. Turnaje se konaly v nedalekém Dripping Springs, kde Kuhn vlastní Dreamland, obrovský zábavní komplex s 16 pickleballovými kurty. Nyní má MLP už 24 týmů a liga přilákala velké investice od profesionálních sportovců a celebrit, včetně LeBrona Jamese, Kevina Duranta, Toma Bradyho, Drakea a Michaela B. Jordana. A třeba Dallas Pickleball Club spoluvlastní bývalý skvělý hráč basketbalových Dallas Mavericks Dirk Nowitzki.

A objevily se už takzvané Picklemally. To je nový koncept, který má za cíl přestavět nákupní centra a nákupní pasáže na kryté paláce pro pickleball s klimatizovanými hřišti s kompletním servisem. A piklebalová hřiště už vznikají i v ČR.

A proč je jmenuje po nakládané okurce? Verze jsou dvě, jeden pramen uvádí že Pickle bylo jméno psa, který dvěma průkopníkům sportu nosil onen děrovaný míček. Ta druhá pochází z termínu "Pickle boat" a je to termín z veslování, který se používá pro označení různorodé posádky veslařů, kteří zbyli z různých družstev. Často se jednalo o zbytky veslařů, které nikdo nechtěl do svého týmu, a ti se v narychlo sestaveném zbytkovém týmu běžně umisťovali na posledních místech. A podobně se staví piklebalové týmy, vedle sebe stojí mladí, staří, muži, ženy, tenisté, stolní tenisté a podobně.

Pokud hledáte nový impuls pro své tělo a zároveň sport, kde všichni začínají ze stejné startovní čáry, pickleball je dobrá volba. Při hraní pickleballu si procvičíte rovnováhu, hbitost, reflexy a koordinaci rukou a očí, aniž byste své tělo nadměrně zatěžovali. Pickleball je skvělou alternativou i pro starší hráče, kteří dříve hráli tenis, ale nyní mají fyzická omezení, například problémy s kyčlemi, rameny, koleny nebo jinými klouby. Tak zagooglete nejbližší kurty :)

 

 

Images by Joan Azeka, Ben Hershey, Sarasota Guide, USA Pickleball, Buff Dill Pickleball

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.