Levný suplement, který dokáže snížit cholesterol

červen

13

2022

Levný suplement, který dokáže snížit cholesterol

| 2022-06-13T07:44:02+00:0013. červen 2022 | #health#gastro |

Vysoká hladina cholesterolu v krvi je problém. Kardiovaskulární nemoci jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR a vysoký LDL cholesterol se na tom výrazně podílí. Jak jej snížit alespoň částečně pomocí doplňků stravy?

Nikdo z nás nechce, aby jeho vysoká hladina cholesterolu vedla k zužování tepen, k infarktu, mrtvici a dalším onemocněním srdce a cév. Samozřejmě, že hlavním způsobem jak ho snížit je vytvořit si správný jídelníček a mít pohyb. O tom žádná. Ale pokud jde o doplňky stravy, mnoho z nich se vychloubá svými účinky na snížení cholesterolu, ale většinou z vás jen tahají peníze. Ale jeden opravdu funguje a nestojí balík. 

Je to rozpustná vláknina.

O vláknině jste už pravděpodobně slyšeli, ale věděli jste, že existují dvě základní formy této živiny? Nerozpustná vláknina je typ vlákniny, která pomáhá vytvářet objem v trávicím traktu, přispívá k nasycení a umožňuje lepší pravidelnost trávení.

Druhá forma, rozpustná vláknina, se v potravinách vyskytuje méně často a je tím typem, který je právě nejpřínosnějším pro snižování hladiny cholesterolu v krvi. Mechanismus rozpustné vlákniny spočívá v její schopnosti vázat se v trávicím traktu na sloučeniny obsahující cholesterol a bránit tak vstřebávání cholesterolu do krevního oběhu. Na oplátku budete mít méně cirkulujícího cholesterolu a při pravidelném užívání může pomoci se snižováním hladiny cholesterolu v krvi celkově.

Rozpustná vláknina se sice přirozeně vyskytuje v potravinách, jako jsou fazole, avokádo, bobulovité ovoce a ovesné vločky, ale obvykle je jí v potravinách méně než vlákniny nerozpustné. Navíc jsou některé z těchto potravin až příliš bohaté na sacharidy. Proto může být doplněk stravy s rozpustnou vlákninou velmi užitečný.

Kolik rozpustné vlákniny ale k účinnému snížení hladiny cholesterolu potřebuju? Údaje z výzkumů ukazují, že pět až deset gramů (i více) rozpustné vlákniny denně může snížit hladinu LDL cholesterolu v krvi. 

A jaký doplněk tedy vybrat? Při hledání doplňků stravy s rozpustnou vlákninou pravděpodobně narazíte na mnoho možností. Inulin, metylcelulóza a psyllium jsou nejčastějšími zdroji vlákniny v doplňkových produktech a všechny tři mohou pomoci k dosažení vašeho cíle snížit hladinu cholesterolu. Takže stačí rozmíchat ve vodě pár lžiček dostupného psyllia (drcené semínko jitrocele indického) každý den a nejen že se vám zlepší zažívání, ale děláte i něco pro svůj cholesterol. Jen je třeba myslet na poctivou hydrataci, psyllium na sebe váže i větší množství vody.

Spolu s doplňkem stravy zvažte přidání více potravin bohatých na vlákninu do hlavních jídel a svačinek a zvyšte příjem zdravých tuků, jako jsou ořechy, semínka, olivový olej a avokádo. Vyhněte se živočišným tukům a kokosovému oleji.

Kardio cvičení to nenahradí, ale je potřeba nějak začít :)

 

Images by Geraldine Dukes, Adriano Gadini, thereviewcourse, Laszlo Bartucz and Anja from Pixabay
Source: GALVANIZED MEDIA

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.