Chcete do vesmíru? Floridská společnost vás tam dostane dřív než Elon Musk!

červenec

1

2020

Chcete do vesmíru? Floridská společnost vás tam dostane dřív než Elon Musk!

| 2020-07-01T23:49:06+00:00 1. červenec 2020 | #kosmír |

Nejspíš víte, že Elon Musk plánuje se svou společností SpaceX pravidelně vozit do vesmíru i turisty. Na pravidelné lince, podobně jako Jančura vozí lidi vlakem do Chorvatska. Ale Elonova vize zůstává zatím nenaplněna a až bude, dovolit si ji budou moci jen ti nejbohatší. Teď se ale objevili noví hráči u stolu.

Americká společnost Space Perspective přišla totiž s úspornějším řešením. Zní to jako zápletka z románu Julese Vernea. Vezmete skupinu dobrodružných přátel, naskáčete do balónu a hurá do vesmíru! Tento floridský start-up k letu skutečně nebude potřebovat tuny paliva a astronautický výcvik, cestující totiž hodlá na samý okraj vesmíru dopravovat ve vesmírném balónu jménem Neptun. Pokud jejich plány vyjdou, nebude prestižnějšího místa pro podpis důležitých smluv, pořádání rozluček se svobodou, nebo svatebních obřadů.

Kosmický balón pod sebou nese tlakovou kapsli s kapacitou 8 cestujících, kterou vesmírný dopravce plánuje odbavovat z Kennedyho vesmírného střediska v NASA. Cestující budou vynášeni zhruba dvě hodiny a vystoupají do výše asi 30 kilometrů. ízdě. Jakmile dosáhnou cílové výšky, bude kapsle driftovat nad planetou a účastníci zájezdu si budou moci užívat panoramata, která jsou normálně vyhrazena pouze pro astronauty. Vpravo vidíte Měsíc, vlevo Proximu Centauri, pod námi Velká čínská zeď.

Pasažéři Neptunu budou mít na palubě k dispozici bar a toaletu. A doufejme, že i výkonnou vzduchotechniku, protože všichni víme, jak dlouho se pšouk drží třeba ve výtahu. A tím jedeme jen pár vteřin a zadarmo. Na závěr šestihodinové vzduchoplavby bude výlet zakončen přistáním do oceánu. Tam cestující přestoupí na loď, která je zaveze zpět na pevninu.

Společnost Space Perspective je odhodlána zásadně změnit způsob, jak dopravit lidi do vesmíru. Kapsli pro vaši oslavu nebo soukromý vědecký výzkum si budete moci pronajmout už velmi brzy, rezervace probíhají už nyní. Cena za vesmírný zájezd nebyla oficiálně zveřejněna, ale podle dostupných informací se bude pohybovat mezi necelými dvěma a třemi miliony korun. Může se to zdát jako hodně, ale v porovnání s 25 miliony dolarů za turistickou cestu na vesmírnou stanici, je to Concorde versus MHD. Společnost tvrdí, že soukromé mise zahájí už v roce 2021.

Pozorovat polární záři z vesmíru se nepoštěstí jen tak někomu.

 

Images by Space Perspective

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.