O čem muži nemluví?
Představte si osobu, která šeptá hrůzostrašné věci. Postupně se začne izolovat od ostatních. Dost často zatím stojí deprese. Proč o ní muži nemluví? V roce 2015 uvedlo téměř 5 procent mužů, že zažili minimálně jednu velmi depresivní situaci v uplynulém roce. Ovšem mnoho terapeutů si myslí, že počet mužů s depresemi je daleko větší. Navíc muži mají 3,5x větší pravděpodobnost k sebevražedným sklonům než ženy.
Co je to deprese?
Klinická deprese není označení pro krátkodobý záchvat smutku. Jedná se o duševní onemocnění, které je ochromující a má těžké příznaky. Ty velmi často zasahují i do každodenního života. Deprese mohou mít různé formy projevu. Nejčastěji ji však charakterizují dlouhodobé pocity smutku, bezcennosti, nechuť k jídlu, nedostatek energie, nespavost, neschopnost se soustředit a v nejhorším stádiu i sebevražedné myšlenky. Tyto pocity jsou dlouhotrvající a neustoupí ani v průběhu několika dnů nebo týdnů. Mnoho osob s depresemi často zažívá stejné pocity. Opouští svoje koníčky a zájmy, činnosti, které jim dříve přinášely štěstí. Ztrácí energii, nespí, nejí a jsou podráždění. K depresím dochází po traumatických s stresujících zážitcích. Nebo ve chvílích, kdy je náš mozek líný, aby vytvářel pohodové chemické látky, jako je dopamin a serotonin.
Proč muži o depresi nemluví?
Muži jsou velmi často už od dětství vedeni k tomu, aby potlačovali projevy smutku. Takže, i když jsou deprese u mužů velmi časté, tak jsou velmi málo ochotní to přiznat. Vidí to jako určitou slabost, kterou musí potlačit. Tím u nich vzniká rozzlobenost a podrážděnost na okolí a snaží se izolovat od ostatních lidí. V horším případě přijdou na řadu i problémy s pitím. Vzniká tak falešný pocit, kdy si myslí, že je jejich jednání sociálně přijatelným způsobem, jak se zbavit špatných pocitů. Aby došlo ke změně tohoto mužského myšlení, je velmi často potřeba nasadit odbornou léčbu. Také je nutné, aby byla nablízku pomoc od členů rodiny a blízkých.
Co dělat, když se dostanete do deprese?
Najděte někoho, s kým o svém stavu můžete hovořit. Musíte se otevřít a mluvit o své příčině, která může za výslednou depresi. To změní způsob Vašeho myšlení a dokážete najít nový pohled na život. Občas stačí rozhovor s jinou osobou k tomu, aby se deprese dokázala zvládnout. Bohužel někdy není příčina deprese známá. Nebo už je tak velká, že nepomůže samotný rozhovor. V tomto případě byste měli najít schopného terapeuta. On nebo ona dokáže určit, co za vším vlastně stojí. A pokud jsou deprese natolik velké, že už by se nadali zvládnout obyčejnou terapií, tak přijdou na řadu léky, které dokážou danou osobu zklidnit a pomoct.