Bude HARLEY-DAVIDSON stavět elektrická kola? Zatím zkuste jejich novinku z LEGA

červenec

11

2019

Bude HARLEY-DAVIDSON stavět elektrická kola? Zatím zkuste jejich novinku z LEGA

| 2019-07-11T22:02:39+00:0011. červenec 2019 | #LEGO#e-bike#Harley-Davidson |

Není to tak dlouho, co diskuse motofandů rozvířily zprávy o prvním elektrickém Harley-Davidsonu LiveWire. Skvělý kousek, který ohromil cenou kolem milionu rozhodně nebude něčím, co si koupíte na cesty do práce a občas na chalupu. A možná právě proto přišel Harley Davidson se dvěma odlehčenými koncepty elektrobajků, z nichž jeden patří už spíše do kategorie motokol.

Najde se se jistě spousta věrných fanoušků značky, co budou takovéto novoty kritizovat, ale tento krok v podstatě dává smysl. V době, kdy mladí lidé bývají zatížení hypotékou a dalšími finančními závazky ještě v době, než založí vlastní rodinu, je nasazení odlehčených modelů evidentně promyšlený tah.

Tady budete vidlicový V-twin hledat marně. Rachot motoru lze tradičně nahradit kusem kelímku od jogurtu klapajícím o výplet kol

První z představených modelů svým vzhledem poněkud připomíná odrážedlo, ale profiluje se jako skútr. Možná působí jakoby ještě nebyl hotov a v jeho rámu něco chybělo, ale přestože jde o prototyp, je to v podstatě finální verze. Druhým prototypem je model, který v podstatě můžeme označit jako horské kolo bez pedálů. Zdá se vám, že se u Davidsonů zbláznili? Vůbec ne, elektrické horské kolo Ducati MIGG-RR už brzy půjde do prodeje, Yamaha se tomuto segmentu věnuje už nějaký čas a patrně jde o trh, který bude do budoucna velmi zajímavý.

Předchozí verzi e-bikeu testuje v ulicích Aspenu snowboardista Jack Mitrani

Na videu naštěstí oba modely dělají lepší dojem než na fotkách. Samozřejmě, že jsou to prototypy, ale je zajímavé sledovat, jak se řemenový pohon a kotoučové brzdy skútru chovají v akci, stejně tak musíte ocenit schopnost motocyklu proklouznout v úzkých místech, což je klíčové pro rostoucí segment městských motofandů, na něž H-D se svou verzí skútrů cílí. Bez spojky, o nízké hmotnosti a podle Harleye budou vyměnitelné akumulátory vyjímatelné jednou rukou. To může být pro spoustu dnešních mladých pošilhávajících po městském přibližovadle atraktivní.

Ne, tenhle Harley nemá za cílovku Hells Angels

To koncept horského kola byl už plně prověřen australským freestyle motokrosařem Jacksonem Strongem, který ho prohnal jako správný šílenec na zasněžených svazích Aspenu. Opět platí, že kombinace dílů a technologií je zapůjčena jak z motocyklových, tak cyklistických světů, s řemenovým pohonem, elektromotorem a prémiovým odpružením pracujícím v symbióze s lehkým rámem, štíhlým tělem a robustními koly horského bicyklu. Co ovšem zarazí, je na první pohled sotva pohodlné sedlo, které je navíc v podivné výšce.

Tyto koncepční stroje mají určitě šanci přilákat nové jezdce. Minimálně k provozování toho horského kola byste nepotřebovali řidičák a měly by být dodávány s vyjímatelnou baterií, kterou lze dobít doma v zásuvce jako mobil. Zda se stanou sériovými modely je nejasné, ale Harley po LiveWire sliboval, že budoucí modely budou mít ceny poměrně nízké, což by mohlo něco napovědět. I když je fakt, že u Harley-Davidsonu je spojení nízká cena dost relativní pojem.

Detail reflektoru bez reflektoru. Zlá novina, králi silnic, reflektor se nám zase schoval.

A pokud jste si nevybrali, je tu stále šance, že vás zaujme Harley-Davidson Fat Boy, jen musíte mít rádi modely z LEGA.

Není sice tak monstrózní jako model lodi Millennium Falcon, jehož 7.541 kostek rozhodně udělá dojem, ale aspoň se tak zmenší riziko, že nějaké dílky poztrácíte dřív, než motorku postavíte. I když bez trpělivosti to taky úplně nepůjde, těch 1.023 dílků není vůbec málo.

Model vychází v rámci řady Lego Creator Expert a sestavený měří 33 cm na délku, 18 cm na šířku a přes 20 cm na výšku.

Jde o poměrně detailní kousek, najdete na něm slavné prvky ikonického stroje, od kol s pevnými disky Lakester až po palivovou nádrž ve tvaru kapky s logy Harley-Davidson a vestavěným ukazatelem rychlosti. Nechybí ani motor Milwaukee-Eight s pohyblivými písty, duální výfuk, pohyblivá řídítka, pohyblivý řadicí pedál a brzda a funkční stojánek.

Při této příležitosti vytvořil známý tým Lego Master Builders tento model i ve verzi 1:1. Tento poctivý Fat Boy už pojme solidních 69.569 kostek a pyšní se realistickými motory a světelnými efekty.

Image by LEGO

Zmenšený model v klasické tmavě červené se bude rozhodně skvěle vyjímat doma i v kanceláři a stavbu si rozhodně užijete jako malí. V prodeji bude i u nás od 1. srpna a pořídíte jej za 2.299 Kč.


Images by H-D U.S.A., LLC and The LEGO Group.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.