Dvě porce avokáda týdně sníží riziko ❤️chorob o desítky procent

duben

4

2022

Dvě porce avokáda týdně sníží riziko ❤️chorob o desítky procent

| 2022-04-04T06:15:37+00:00 4. duben 2022 | #tipy#health#gym |

Avokádo je jedna z neoficiálních ikon hipsterství a mileniálních trendů. Ale bez ohledu na to, jak velký důvod k úsměvu to je, má jednu zatraceně silnou vlastnost: snižuje riziko srdečních onemocnění.

Srdeční choroby, pro ty, co se rádi cpou klobáskama, kardiovaskulární choroby jsou hlavní příčinou úmrtí v ČR. O parník. A stejně jsou na tom například v USA. Podle Americké kardiologické asociace bude do roku 2035 žít 45 % dospělých Američanů s kardiovaskulárním onemocněním.

Zdravotníci často zdůrazňují, že se tomu dá předejít , ale všichni to s úspěchem ignorujeme. Nám se to přece nestane. Ale odstranění škodlivých návyků, jako je kouření, sedavý způsob života nebo strava založená na vysoce průmyslově zpracovaných potravinách, výrazně zlepší zdraví vašeho srdce. I váš život celkově. A co vám v tom může pomoct, je překvapivě jíst dvě porce avokáda týdně.

Třicetiletá studie, která byla zveřejněna v časopise Journal of the American Heart Association a která je považována za největší svého druhu, prokazuje "pozitivní souvislost mezi vyšší konzumací avokáda a nižším výskytem kardiovaskulárních příhod, jako jsou ischemická choroba srdeční a mozková mrtvice".

Vědci vyhodnotili epidemiologické údaje 68.786 žen a 41.701 mužů za několik desetiletí. Na začátku studie byl každý subjekt bez rakoviny, ischemické choroby srdeční a mrtvice. Na konci, po úpravě faktorů životního stylu, byli autoři schopni spojit 16% snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a 21% snížení koronárních srdečních onemocnění se stravou, která zahrnovala alespoň dvě porce avokáda týdně.

A nemusí jít ani o celá avokáda, stačí vážně dvě porce. Pokud vám dvě porce týdně zní jako nesmyslně malé množství na to, aby se to mohlo projevit, zpozorněte. Jedna porce, což může být klidně jen třetina větší avokádové hrušky, se projeví v těle významně. Výzkumníci dospěli k závěru, že nahrazení běžných másel a pomazánek (margarín, máslo, vaječné, jogurtové a sýrové pomazánky a saláty a paštiky) avokádovou pomazánkou nebo rozetřenou dužinou, podstatně snižuje riziko srdečních onemocnění.

Proč je avokádo tak skvělé pro srdce? Je silným rostlinným zdrojem zdravých nenasycených tuků, které upravují hladinu cholesterolu, stabilizují hladinu cukru v krvi a vstřebávají zdravé antioxidanty. Avokádo vám navíc dodá pocit sytosti, což je vlastně dobře - může vám zabránit sáhnout po nadbytečných sacharidech a továrně zpracovaných pochutinách mezi jídly. Navíc je avokádo vynikajícím zdrojem vitamínů a vlákniny.

Možná že nechcete být ten typ, co chodí na avokádové tousty do hipster kavárny v Karlíně, ale rozhodně nechcete být ten typ, co v něm bují srdeční choroby. Zkuste do své ranní rutiny postupně vnést avokádo místo másla. Vaše srdce vám později poděkuje.

 

Images by coyot from Pixabay, Art Rachen, Saymom Leão. Jarritos Mexican Soda from Unsplash

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.