95 věcí, které můžete dělat o víkendu zadarmo

listopad

13

2016

95 věcí, které můžete dělat o víkendu zadarmo

| 2016-11-13T19:47:54+00:0013. listopad 2016 | #tipy#víkend |

95 věcí, které můžete dělat o víkendu zadarmo

Je mnoho činností, které lze dělat ve volném čase a o víkendu. Se svojí drahou polovičkou, rodinou, dětmi nebo kamarády. Navíc s minimem financí. Stačí být jenom kreativní. Zde je jeden z nejobsáhlejších článků, který obsahuje 95 tipů na akce a činnosti, které můžete dělat skoro každý víkend zadarmo.

 

1.- Projet se na kole

 

Pokud máte ve své garáži kolo a helmu, tak už máte vše, co k této aktivitě potřebujete. Každé menší i větší město má v dnešní době zajímavé cyklostezky, které Vás určitě zavedou na velmi zajímaví místa. Navíc Vás projížďky na kole dostanou do dobré fyzické kondice.

 

2.- Koukejte na hvězdy

 

Až bude jasná noc, tak vyrazte někam za město, kde je minimum veřejného osvětlení. Na zem si položte deku, na kterou si lehnete. Je k tomu dobré používat nějakou hvězdnou mapu, nebo si stáhněte jednu z aplikací do Vašeho telefonu, ať víte, na co se díváte. Poté rychle poznáte, jak krásný vesmír je kolem nás.

 

3.- Jít na túru nebo dlouhou procházku

 

Podívejte se do map po nějakém zajímavém místě ve svém okolí a poté si k němu zjistěte turistickou trasu, která Vás dovede až do místa určení. Jděte svým vlastním tempem, ať máte z výletu maximum osobního potěšení a vstřebávejte okolní přírodu.

 

4.- Vyzkoušejte tvůrčí psaní

 

Ať už zkusíte psát poesii, drama, beletrii nebo scenáristiku, tak to pro Vás může být jednodušší, než se může ze začátku zdát. A kdoví, třeba v sobě najdete skrytou vášeň, které propadnete do konce života. Stačí si vyhledat jenom pár jednoduchých rad, které Vám zpočátku pomohou držet se určitého stylu.

 

5.- Stará herní konzole ve skříní

 

Mnoho rodin má někde schovaný první PlayStation, Super Nintendo nebo něco podobného. Zkuste je najít a připojit k televizoru. Určitě při hraní starých titulů zažijete spoustu zábavy a zavzpomínáte na časy minulé. Jen kolik nostalgie přinese hraní první Final Fantasy.

 

6.- Vybudujte z papírové lepenky hrad

 

Tato činnost bude nejspíše vyhovovat rodičům a jejich malým dětem. Ale svoje tvůrčí nadání může využít v podstatě kdokoliv. Nejjednodušší cesta bude, když zajedete do nejbližšího obchodu s elektrospotřebiči a zeptáte se, jestli nemají nějaké prázdné krabice. Ty potom zploštěte a naložte do auta. Pak už Vám nic nebrání začít. V největší krabici vystřihněte dveře a okna a poté připojujte další a další, které Vám budou tvořit místnosti.

 

7.- Znovu přečtěte oblíbenou knihu, nebo pusťte oblíbený film

 

Většina z nás má svoje oblíbené dílo. Ať už filmové nebo knižní. Prostě to, které Vás dohnalo k slzám a zrodilo ve Vás nové vnitřní myšlenky. Co takhle si ho dát znova? Je dovoleno lehce přeskakovat kapitoly, ale pozor, aby to nebyly zrovna ty klíčové.

 

8.- Objevujte novou hudbu

 

Vyzkoušejte některé hudební služby, které jsou zdarma. Například Spotify nebo něco podobného. Zadejte některou vstupní hodnotu jako třeba oblíbenou kapelu, skladbu, žánr nebo album. A nechte, aby Vám na základě těchto údajů vygenerovaly podobné songy. Budete si divit, kolik podobných a kvalitních písní objevíte.

 

9.- Darujte věci na charitu

 

Pokud jste třídili svoje skříně, tak Vám určitě zbylo něco navíc, co už nadále nepotřebujete. Co takhle to zkusit věnovat někomu, kdo z toho bude mít radost a ještě mu dobře poslouží. Vyhledejte si svojí nejbližší pobočku charity nebo nějaké sběrné místo a přineste jim o víkendu svoje přebytečné věci. Určitě Vám poděkují.

 

10.- Zúčastněte se nějakého kurzu zdarma

 

V poslední době lze vidět, že některé instituce a obchody nabízí o víkendech svoje bezplatné kurzy pro širokou veřejnost. Obvykle jde o marketing. Což ovšem nevadí. Například obchod s potravinami může nabízet svůj rychlo kurz vaření. Nebo velké železářství bude mít diskuzi na téma domácích oprav. To samé platí i pro děti. Opravdu velké hračkářství nabízí dny, kdy si zde mohou děti hrát volně celé hodiny.

 

11.- Koukněte na generálku divadla

 

Mnoho skupin dělá noc před představením generální zkoušku. A některé ji mají dokonce otevřenou pro širokou veřejnost. Zkuste něco podobného najít. Ovšem dobré je mít předem vždy telefonní rezervaci. Tímto dáte sobě a svým dětem úplně nový pohled na divadlo. A třeba poznáte osobně i některé svoje oblíbené herce.

 

12.- Sledujte oblíbený seriál

 

Pokud jste nemocní, nebo je venku škaredě, tak sledování seriálu epizodu po epizodě, je ideální formou zábavy. Samozřejmě je dobré mít zaplacenou některou ze streamovacích služeb. Ty Vám poskytnou možnost sledování bez reklam a také Vám dají tipy na seriály, které třeba ještě neznáte.

 

13.- Dejte si horkou a dlouhou koupel

 

Víte, jak se co nejrychleji zbavit stresu, který kolem Vás pořád je? Dejte si relaxační koupel. Naplňte vanu horkou vodu, pusťte si svojí oblíbenou hudbu a ponořte se. Pokud jste romantik nebo romantička, tak vyzkoušejte ještě svíčky. A někomu bude možná sympatičtější víno a kniha. Volba je pouze na Vás.

 

14.- Zahrajte si Frisbee na zahradě nebo v parku

 

Vezměte svého kamaráda (nebo psa), najděte svoje staré Frisbee a pak jděte někam, kde je dostatek místa a začněte si házet. Je to mnoho legrace, navíc se při tom skvěle protáhnete a vyblbnete. A pokud najdete to svoje staré Frisbee ve skříni, tak Vás to nebude stát ani korunu.

 

15.- Vyčistěte svoji skříň

 

Pokud jste to stále doteď neudělali, tak si zkuste alespoň hodinu najít a něco málo projděte a přeberte. Určitě Vám to pomůže. Mnoho lidí to totiž nechce udělat, protože mají strach vyhodit něco, co by se jim později mohlo hodit. Je to takové psychologické břemeno. Ale věřte, že pokud jste to nepotřebovali alespoň poslední tři roky, tak to s největší pravděpodobností už ani potřebovat nebudete.

 

16.- Prozkoumejte Wikipedii

 

Jsou nějaká témata, která Vás zajímají, nebo byste se o nich chtěli dozvědět víc? Wikipedia je skvělou formou, jak to udělat. Spusťte si konkrétní dotaz a v následujícím textu budete mít další odkazy na další články a další informace, které jsou s tím spojené. A to skoro až do nekonečna. Stačí se jenom křížově proklikávat k novým odkazům.

 

17.- Pročtěte blog, který se Vám líbí

 

Pokud čtete tento bod, tak jste s největší pravděpodobností náhodný čtenář alespoň jednoho blogu nebo magazínu. Přes to obrovské množství blogů existuje také mnoho, které mají velmi zajímavý a vzdělávací obsah. Stačí si nějaký takový najít, který Vás bude zajímat a potom už jenom číst v jeho archivech.

 

18.- Vezměte děti na dětské hřiště

 

Pokud nemáte vlastní dítě, tak Vám bude stačit dítě rodinného příslušníka nebo kamaráda. Vezměte ho na nejbližší dětské hřiště a prožijte s ním všechno to vzrušení z houpaček, prolézaček a skluzavek. Určitě se díky tomu vrátíte i do svých dětských let.

 

19.- Zkuste zábavnou výměnu DVD s kamarádem

 

Tohle je celkem snadné. Řekněte svému kamarádovi, ať přinese svoji sbírku CD, DVD, knih nebo videoher, o kterých si myslí, že byste je chtěli. Až dorazí, tak začněte vyměňovat položku za položku. Na čas si aspoň osvěžíte svoji sbírku a navíc budete mít další možnost k mluvení o svých zájmech a žánrech.

 

20.- Zahrajte si karty

 

Jeden balíček karet a alespoň jeden kamarád. To je vše, co k tomu budete potřebovat. Poté už stačí hrát známe hry, jako jsou prší, válka, apod. A pokud nebude další vědět, tak zkuste na internetu vyhledat nové hry. Určitě nejdete i takové, které jsou intelektuálně náročné a dobře se u nich pobavíte. Je to navíc ideální aktivita pro příjemně strávené odpoledne s rodinou a příbuznými.

 

21.- Připojte se ke knižnímu klubu

 

Pokud máte rádi čtení a poznávání nových lidí, tak zkuste ve svém okolí najít nějaký existující knižní klub, nebo ho zkuste založit. Je to obvykle společenství lidí, kteří se jednou týdně sejdou, aby se mohli o knihách bavit. To přemění Vaši osamělou činnost do více sociálně orientované záliby. Navíc Vám to rozšíří Vaši knihovnu.

 

22.- Pomozte starším nebo postiženým lidem

 

Určitě se ve Vašem životě najde alespoň jedna osoba, která by potřebovala pomocnou ruku. Občas jsou příliš hrdí na to, aby o pomoc požádali. Proto nejjednodušší bude se stavit a zeptat se. Je to skvělý způsob, jak překlenout určitou propast. Poté zjistíte, jak jednoduché je někomu pomáhat. Stačí se soustředit na úkol a splnit ho. Někdy i jednoduché věci pomáhají. Díky tomu ze sebe budete mít určitě lepší pocit.

 

23.- Společně se s partnerem namasírujte

 

Kompletní masáž těla je neuvěřitelně uvolňující a uklidňující. Ale pokud za ni platíte, tak je i dost drahá. Místo toho, abyste z peněženky vytahovali hotovost, se zkuste domluvit s partnerem, že se navzájem namasírujete. Postačí tak 15 až 30 minut, při kterých zjistíte, že jste uvolnění a šťastní. Dále pak můžete vyzkoušet i jiné volné a zábavné aktivity.

 

24.- Hlídejte malé dítě

 

Pro mnoho lidí je hlídání a držení malého dítěte velmi příjemná činnost. Krásně voní, jsou měkká a teplá. A taky velmi často usínají přímo v náručí. Nevadí ani jejich pláč, protože mnoho z nich uklidníte klidným šeptáním do ucha. Potom je krásné sedět uvolněně v měkkém křesle a mít v náručí vonící dítě. Pokud máte rodinného příslušníka, který má takto malé dítě, tak co mu nabídnout občasné hlídání, ať si může někam vyrazit?

 

25.- Vydejte se na putovní procházku

 

Vyjděte ze dveří a jděte tím směrem, které vypadá jako nejzajímavější. Běžte tak dlouho, dokud Vám budou stačit orientační schopnosti. Díky tomu se neztratíte, protože se můžete vždy otočit a jít zase jiným směrem. Ovšem pozor na slepé uličky. Touto procházkou můžete poznat svoje město z úplně jiného úhlu pohledu. Jsme totiž velmi často svázáni pouze dojížděním do práce nebo do školy. A kdoví, jaké zajímavé věci můžete cestou potkat.

 

26.- Hra se zvířetem – může být i cizí

 

Hodina strávená hraním se svým psem Vám nejen pomůže od špatných myšlenek, ale také Váš pes bude nad míru spokojený. To stejné lze říct i o mazlení se z kočkou. Zvíře může být Vaši, ale i souseda nebo kamaráda. Nezapomínejte i na útulky. V nich žalostně chybí dobrovolníci, kteří by se věnovali zvířatům. Každé domácí zvíře miluje pozornost a trošku cvičení. A Vám to pomůže při snižování krevního tlaku a při odbourávání stresových hormonů.

 

27.- Čtěte noviny Vašeho města

 

Mnoho měst a dnes už i vesnic má svoje noviny. Ty najdete ve stáncích, v obchodech nebo třeba volně v tramvajích. Je to obvykle bezplatné čtení, ve kterém se dozvíte spoustu zajímavých věcí ze svého okolí. Proto je nepřehlížejte. Hlavně když hledáte informace o volných připravovaných akcích.

 

28.- Plánujte dovolenou na příští prázdniny

 

Zamyslete se na možnostmi pro Vaši další letní nebo zimní dovolenou. To co byste chtěli vidět, dělat a prozkoumat. Poté zkuste začít hledat informace on-line. Jako třeba srovnání letenek, ubytování, rekreační balíčky, apod. Posbírejte všechny dostupné informace a pak zahajte rodinnou poradu, při které si všechno povíte a uděláte konečné rozhodnutí. To všechno Vám může ušetřit spoustu peněz a navíc to určitě bude skvělá zábava.

 

29.- Naučte se hrát na hudební nástroj

 

Zeptejte se svých známých, jestli nemají nějaký hudební nástroj, který už nepoužívají. Vypučte si ho od nich a zkuste na něj hrát podle vzorů na internetu. Pokud do toho vložíte určité úsilí a píli, tak byste měli být schopni, za nějaký čas hrát svoje oblíbené skladby.

 

30.- Vyrobit vánoční a jiné dárky s předstihem

 

Pokud víte, komu všemu budete dávat dárky během roku, tak je ideální se na ně připravit s předstihem. Když totiž řešíte dárky s časovou rezervou, tak mohou být nejen kreativnější, ale dokážete na nich i docela dost ušetřit. A když se pustíte do výroby darů jako například domácího mýdla, vlastního piva nebo mixu čokolád, tak dotyčný z nich bude mít větší radost, než z obyčejného dárku ze supermarketu.

 

31.- Napište dopis svým budoucím dětem nebo vnoučatům

 

Každý z nás má v sobě nějaké rady nebo příběhy, které chceme sdílet se svými dětmi, vnoučaty nebo příbuznými. Všechno to sepsat do čtivé a zábavné formy muže trvat nějakou dobu. Proto je dobré s tím začít s předstihem, aby všechno dostalo směr a řád. Navíc Vám to dá možnost otužit si vzpomínky a přeformulovat nějaké svoje dosavadní myšlení.

 

32.- Pište si svůj deník

 

Upřímně řečeno, s věkem zapomínáme na detaily, které se nám v průběhu života staly. V osobním deníku si můžeme všechno psát a tím pádem na nic nezapomínat. Například kde všude jste byli, s kým jste tam byli, co jste tam dělali a jaké jste z toho měli pocity. Když se naučíte pravidelně psát do svého deníku, tak to pro Vás bude mít určitě pozitivní dopady v budoucnu.

 

33.- Nafoukněte si pár bublin

 

Stačí smíchat 1 díl tekutého mýdla společně s 15 díly vody a máte připravenou skvělou směs na pořádné domácí bubliny. Vychází to přibližně na 1/4 šálku mýdla a 3 šálky vody. Pokud můžete, tak použije vodu, která je dost měkká a možná ještě přefiltrovaná. Dále si sežeňte kus drátu. Ideálně se hodí starší ramínko na oděv, které je z něj vyrobené. Udělejte jednu až dvě smyčky a jste plně připraveni. Tvoření bublin bude nejzábavnější s malými dětmi, které je tak milují. Ovšem pozor na podlahu, dost možná na ní bude dost kapek kluzkého roztoku.

 

34.- Zkuste se zapojit do natáčení zábavného pořadu

 

Ve velkém městě, kde se nachází televizní stanice je občas potřeba i dost komparzistů. Například pro natáčení zábavných pořadů a různých soutěží. Zkuste zjistit, jestli máte podobné možnosti. Obvykle, když začíná nějaká nová televizní show, která ještě nemá dostatečně vybudované jméno, tak do ní seženete lístky zdarma. Díky tomu uvidíte, jak vlastně probíhá takové natáčení a co všechno za tím stojí.

 

35.- Běžte plavat

 

Téměř každé město má koupaliště nebo rybník, kde mohou obyvatelé plavat zdarma. Běžte tam a užijte si krásné odpoledne. Plavání je totiž dokonale osvěžující a vyžene Vám z hlavy všechny starosti běžného dne. A taky si zlepšíte fyzickou kondici.

 

36.- Přečtěte si vynikající knihu

 

Tímto je myšlena opravdu dobrá kniha. Ta totiž dokáže měnit Vaše názory a nápady. A také Vám zlepší jazykové dovednosti. Tyto knihy jsou hluboké a často dost náročné na čtení. Ale když ji budete číst pomalu a citlivě, tak to pro Vás bude dobré duševní cvičení a vypěstuje ve Vás lepší osobu.

 

37.- Začněte pravidelně cvičit

 

Většina domácích tréninkových metod nevyžaduje žádné zvláštní vybavení. Stačí se za začátku naučit základy cvičení, které Vám řeknou, jak správně dýchat a celkově jak správně cvičit. A potom si najděte nějakou výzvu. Například 1000 kliků za měsíc nebo 100 dřepů za týden. Uvidíte, že Vás to bude bavit a síla Vašeho těla vzroste.

 

38.- Zkuste zajít na bohoslužbu

 

I když jste nevěřící, tak Vám návštěva bohoslužby, může přinést nové a zajímavé pohledy na život. Obvykle je to celkem dobrá vzdělávací zkušenost. Většina světových náboženství má v sobě mnoho kladných věcí, které je dobré dodržovat a vědět o nich, i když jste nevěřící.

 

39.- Naučte se karetní trik

 

Karetní triky jsou zábavný způsob, jak bavit lidi kolem sebe a v jakékoliv situaci. Mnoho těchto triků spoléhá na základní vzorce, které při dodržovaní v dalších kombinací mohou být celkem působivé. Určitě tím překvapíte nejednoho člověka, který bude jenom s úžasem hledět. Jen se musíte naučit tu známou frázi, že kouzelník neprozrazuje svá tajemství.

 

40.- Zapojte se do programátorského projektu s otevřeným zdrojovým kódem

 

Pokud jste vášnivý programátor, tak je asi jen málo věcí, které Vás dokážou intelektuálně bavit, jako vývoj něčeho nového. Zkuste najít projekt, který je volně otevřený a mohl by Vás bavit. Určitě zde bude každá ruka a hlava dobrá. Například při hledání řádku, ve kterém je chyba a neustále vyvolává špatné procesy.

 

41.- Zkuste si základní meditační techniky

 

Meditace je určitě výborný způsob, jak vytlačit stres ze svého života a uklidnit se. Znát základní postupy, jak efektivně meditovat a dělat to pravidelně může být hlavní součástí, jak se zbavit stresu. Existuje mnoho návodů, jak tyto techniky provádět doma i venku. Zkuste najít tu, která Vám bude nejvíce vyhovovat.

 

42.- Zapněte na zahradě vodní rozstřikovače

 

Je to další skvělý způsob, jak si užít rodinnou zábavu s dětmi v horkém letním odpoledni. Stačí jen natáhnout hadici, napojit ji na rozstřikovač a zábava může začít. Chladná voda v parném dni bude úžasně osvěžující a užijete si spoustu legrace, jak děti tak i dospělí.

 

43.- Dejte si do pořádku finance a všechny dokumenty

 

Je zřejmé, že toto nezní jako nějaká zábavná aktivita. Ale přidá Vám ve Vašem životě klid a budete moct více relaxovat. Když strávíte pár hodin tím, že si dáte všechny finanční dokumenty do pořádku, tak zažijete opravdovou úlevu na několik dalších období. A to určitě stojí za to.

 

44.- Dělejte dobrovolníka ve svém volném čase

 

Existuje mnoho a mnoho dobrovolnických projektů, na které Vám stačí jenom Váš čas. Například, když půjdete v sobotu někomu pomoci, tak mu nejen uděláte radost, ale i na Vás to může mít pozitivní dopad. Setkáte se s ostatními lidmi ve svém okolí, dozvíte se novinky a krásně se Vám pročistí mysl, když si uvědomíte, že Vaše úsilí někomu pomohlo.

 

45.- Pusťte se do křížovek a hádanek

 

Mnoho lidí baví luštit křížovky a sudoku. Je to pro skvělá intelektuální zábava a dokonce i vzrušení. V dnešní době existuje nespočet variant, které jsou on-line. Stačí jen hledat a potom si užívat hodiny a hodiny zábavy, která protáhne Vaši mysl.

 

46.- Sedněte si svým partnerem a mluvte o svých cílech

 

Je dobré strávit nějaký čas se svým partnerem a prodiskutovat svoje vize a plány. Posílíte tím vzájemnou důvěru a zjistíte, co Váš partner od života chce. To přidá na pevnosti Vašeho vztahu. Sdílejte svoje vlastní touhy a zkuste najít společnou cestu, jak na svých cílech společně pracovat.

 

47.- Sepište svůj rodokmen

 

Je dobré mít svůj vlastní rodokmen. Je to neuvěřitelně poutavá a zajímavá činnost, při které se dozvíte spoustu nových věcí. Nejjednodušší cesta je začít se ptát svých příbuzných a postupně pokračovat s otázkami na všechny dosud žijící členy, o kterých víte. Poté začít zjišťovat další informace v dostupných archivech na matrikách a v knihovnách. A kdoví, co všechno se o sobě dozvíte.

 

48.- Udělejte pořádný kus práce

 

Skoro každý člověk má někde svůj dlouhý seznam věcí, které se musí udělat. Co takhle využít svůj volný čas k tomu, abyste z něj vyškrtly nějaké položky? Uklidit dům, opravit okap, vyměnit okno, apod. Projděte si i věci, které máte v garáži. Opravdu je ještě všechny potřebujete? Na konci víkendu, až budete mít velkou část věcí splněnou, tak ze sebe budete mít opravdu dobrý pocit.

 

49.- Zdřímněte si

 

Velká většina lidí nemá možnost si v průběhu týdne dostatečně odpočinout a zažít adekvátní spánek. Opravdu. Tak proč nezalézt do peřin na jednu až dvě hodiny a dostatečně si neodpočinout. Dodá to energii a třeba se Vám budou zdát i příjemné sny.

 

50.- Vytvořte domácí pohlednice

 

Mnoho z nás posílá pohlednice nebo přání. Z dovolené od moře, z hor, z lázní nebo vánoční přání či přání k výročí. Zkuste je pro tento rok nekupovat, ale vyrábět. Stačí k tomu velmi málo. Papír a fantazie. A některé večery věnujte této výrobě. Schovejte si je do skříně a poté je vždy vytáhněte a pošlete k dané příležitosti.

 

51.- Hloubkové čištění jedné místnosti v domě

 

Jedno odpoledne věnujte tomu, že důkladně vyčistíte jednu místnost v domě. Nepůjde o běžné uklízení a čištění, ale o to, kdy budete takzvaně hloubkově čistit. To znamená, že budou muset všechny věci ven. Poté vydrhnete stěny, podlahu a všechny věci, které se zde nacházejí. Pak až vše nastěhujete zpátky, tak bude mít tato místnost novou s věží vůni, kterou jste už několik let necítili.

 

52.- Naučte se cizí jazyk

 

Pochybujete snad o tom, že to může být zadarmo? Ano může. Je mnoho zdrojů on-line, ze kterých se lze učit a to velmi efektivně. Stačí si jenom vybrat jazyk, který se chcete naučit a poté začít hledat. Až Vám dojdou inspirace na webu, tak vyrazte do místní knihovny, tam totiž také najdete mnoho informací.

 

53.- Uspořádejte malý výprodej svých věcí

 

Některý víkend si vyhraňte na to, abyste si mohli udělat svůj malý výprodej. Klidně do toho angažujte celou rodinu. Je to ideální způsob, jak přebrat všechny svoje nepotřebné věci, které už nadále nebudete využívat. Také Vám to do kapsy přihodí pár korun.

 

54.- Vytvořte si na zahradě kompost

 

K tomu, abyste si vytvořili svůj kompost, stačí opravdu málo. Najděte, nebo vyrobte menší krabici, ze které nebude nic vypadávat, dlouho vydrží a zároveň bude větrat. Na internetu je určitě mnoho návodů. A poté ji naplňte rostlinným odpadem, kávovou sedlinou, skořápkami, apod. Ale pozor, nedávejte dovnitř maso, ryby, mléčné produkty a tak dále. Ty by mohli zanést nepříjemné plísně a choroby. Po čase materiál v kompostu zčerná a vznikne z něj velmi úrodné hnojivo pro Vaše truhlíky a zeleninu.

 

55.- Začněte tvořit svoji přírodní sbírku nebo pozorovací diář

 

Jinými slovy, zkuste strávit nějaký čas v přírodě, především pozorováním a sbíráním zajímavých předmětů. Třeba hornin, peří, listů, květin. Prostě to, co Vás bude zajímat. A dohledávejte si k nim zajímavé informace. Sami časem poznáte, co Vás bude nejvíc bavit.

 

56.- Zavolejte členu rodiny nebo kamarádovi, se kterým jste se už dlouho neviděli

 

Toto je šance dohnat s určitou osobu alespoň trochu času, kdy jste se neviděli. Třeba tím upevníte svůj vztah. A nebo to bude jenom velmi zábavně a příjemně strávená hodina až dvě.

 

57.- Postavte obří pevnost z dek a polštářů

 

Máte-li malé děti, tak neexistuje moc zábavnějších činností, než stavba bunkru přímo v obývacím pokoji. Samozřejmě k tomu použijete jenom věci, které se zde nacházejí, jako židle, přehozy, deky a polštáře. Pak si tam můžete společně zalézt a hrát si, nebo si číst pohádky.

 

58.- Přečtěte si zábavnou knihu

 

Podívejte se ve svém domě a okolí po nějaké velmi zábavné knize. Třeba Vám pomůže někdo z Vašich kamarádů a doporučí Vám právě to, co hledáte. Poté začněte číst a nasávat celý příběh až do posledního dechu.

 

59.- Přestěhujte nábytek v místnosti

 

Je úžasné, jak skvěle se dá osvěžit celý pokoj, pouhým přestěhováním nábytku do nových pozic. Zkuste přesunout gauč k jiné stěně, pak vymyslete nové místo pro televizi. Vezměte postel a otočte ji o 90 stupňů, pak přesuňte skříně a komody, aby odpovídaly nové konfiguraci. Tím vším změníte vzhled místnosti a bude se Vám v ní zase tak nějak, lépe dýchat.

 

60.- Postavte letadlo z papíru

 

V časopisech nebo na webu lze najít přesné návody, jak lehce a rychle postavit malé letadlo z papíru. Zkuste jich postavit víc a pak za domem zkoušejte, které poletí nejlépe. Je to skvělý způsob, jak recyklovat staré papírové krabice. V soutěži, kde bude Vaše rodina, může být například hlavní výhrou to, že kdo ji získá, tak určuje, jaké jídlo bude k večeři.

 

61.- Vyčistěte svoje okolí

 

Nemusíte kvůli tomu hned organizovat oficiální akci. Stačí jenom vzít odpadkové pytle a projít ve svém okolí parky, hřiště chodníky, apod. Je to příjemný způsob, jak strávit svoji klasickou procházku. A nejen, že to bude dělat pro svoje potěšení, ale také tím zkrášlíte okolí pro ostatní. Pokud byste chtěli vyčistit větší oblast, tak se stačí domluvit s lidmi z Vašeho sousedství, třeba se najde někdo, kdo Vám moc rád pomůže.

 

62.- Zkuste Geocaching

 

Venkovní procházky, které jsou spojeny s hledáním pokladů, to je Geocaching. Budete hledat skryté cache, které Vám ukáže Váš smartphone pomocí GPS souřadnic. Vsadím se, že i v okolí Vašeho bydliště je ukryto několik zábavných pokladů, které čekají jenom na Vás. Stačí si stáhnout vhodnou aplikaci a vyrazit ze dveří.

 

63.- Cvičte jógu, nebo ji alespoň vyzkoušejte

 

Vše co budete potřebovat, je malá plocha na podlaze a deka. To by mělo stačit pro většinu základních cviků. Pak si vyhledejte základy cvičení a hurá do toho. Během pár chvil určitě zjistíte, jestli se Vám to líbí nebo ne. Jóga zvyšuje pružnost, zlepšuje koncentraci a držení těla. Ideální volba pro lidi, kteří tráví mnoho času za stolem.

 

64.- Informujte e-mailem sebe i ostatní

 

Zkuste strávit jedno odpoledne tím, že připravíte pár e-mailů pro odborné organizace. Vymyslete otázky, na které by Vás zajímaly odpovědi. Určitě Vám všechny organizace odpoví. Získáte tím mnoho nových kontaktů. A kdoví třeba nakonec otevřete spoustu dveří pro svoji novou kariéru.

 

65.- Jak svést svého partnera?

 

Určitě to pro Vás bude jednoduché, přeci jen svoji drahou polovičku dobře znáte. Vymyslete podrobný plán, jak ji svedete. A poté celou akci spusťte v reálu. Co může být zábavnější činnost, která je zdarma, než tohle? Navíc se budete oba dva cítit velmi příjemně.

 

66.- Uspořádejte doma filmový festival

 

Pozvěte pár přátel a požádejte jej, aby každý přinesl svůj nejoblíbenější film. Pak už se stačí jen pohodlně usadit, vzít si dobré občerstvení a celé odpoledne a večer strávit sledováním filmů. A to nejlepší na tom? Velká porce zábavy s minimem úsilí a v podstatě zadarmo.

 

67.- Naskenujte svoje staré fotografie

 

Pokud máte skener, tak je to velice jednoduché. Pokud ho nemáte, tak kvalitní náhražkou bude focení pomocí smartphonu, zde ale pozor na dostatek přirozeného světla. Digitalizací svých starých fotek předejte tomu, že byste o ně mohli přijít. Což je velice jednoduché, třeba když je zapomenete na půdě nebo v garáži. Díky tomu, že je budete mít v PC, tak najednou máte mnoho možností, jak je využít.

 

68.- Zpátky v čase

 

Asi nebudete mít kapsli, která Vás vrátí o 10 let zpět. Ale šance, že máte doma staré fotky, sešity nebo jiné vzpomínkové předměty, je dost velká. Často se skrývají pod postelí nebo ve skříni. Vytáhněte je ven a připomeňte si čas ve starých vzpomínkách. Velmi příjemní to může být i pro děti, když jim budete vyprávět svoje příběhy z mládí.

 

69.- Vytvořte si vlastní kapsli času

 

Vezměte malou krabičku a pak cestou domů sbírejte zajímavé položky, které reprezentují realitu Vašeho současného života. Noviny, časopisy, fotografie, stvrzenky z obchodu, dopisy, pohlednice a tak dále. Dokonce může obsahovat flash disk s fotografiemi nebo videem, které si Vaše budoucí já rádo pustí. To všechno dejte do krabičky, dobře zabalte a napište na ni datum. Pak ji otevřete, řekněme za 10 až 15 let. Určitě se potom pobavíte při procházení věcí, které jste vložili a při procházení Vašeho současného / minulého života.

 

70.- Zahrajte si fotbal

 

Potřebujete míč, otevřený prostor a pár kamarádů. Určete si branky a pak už stačí jen vykopnout. Nebojte se toho, že třeba vůbec fotbal neumíte, stačí, když se budete především dobře bavit. Vážně je to zábava do posledního dechu. A navíc mi Evropani máme tak nějak fotbal v krvi.

 

71.- Proveďte oříznutí svých výdajů

 

Strávit několik hodin ořezáváním svých výdajů, se může zdát jako velmi nudný úkol. Ale zkuste, alespoň zapřemýšlet nad tím, jak zmenšit svoje pravidelné měsíční výdaje. Vaše budoucí já, Vás za to bude mít určitě rádo.

 

72.- Vytvořte video na YouTube ve stylu – Jak na to

 

Podělte se o svoje znalosti. Vše co k tomu potřebujete, je fotoaparát, který dokáže snímat video nebo smartphone. A potom ještě libovolný software na úpravu videa. Stačí vytvořit video, kde budete demonstrovat, jak dosáhnout něčeho zajímavého nebo užitečného. Začněte tím, že si napíšete scénář, poté spusťte kameru a hurá na věc. Až budete s výsledkem spokojeni, tak video nahrajte na YouTube. Pokud bude video užitečné a zábavné, tak diváci přijdou skoro sami.

 

73.- Zkuste skládat origami

 

Vše co budete potřebovat k této činnosti je kousek papíru a trocha času. Začněte s jednoduchými věcmi, jako jsou jeřáby a žáby. Poté se můžete pustit i do náročnějších věcí. Dobře vyrobený kus origami z barevného papíru, může být krásnou ozdobou Vašeho bytu.

 

74.- Ušijte si polštář

 

Vše, co budete potřebovat, je několik starých látek (košile, trička, záclony, přehozy, atd.), jehly, nitě, nůžky a třeba pár přátel, kteří by měli zájem dělat to samé co vy. Vystřihněte si dva čtverce ze zajímavé látky a sešijte je k sobě. Výsledek nacpěte měkkými hadříky, které budou tvořit výplň. Vznikne Vám super polštář na gauč, který určitě nikdo na světě nemá.

 

75.- Uvařte si nějaké jídlo předem

 

Pokud máte nakoupeno dostatek základních potravin do zásoby, tak si z nich uvařte nějaké oblíbené jídlo předem, které si poté dáte do mrazáku. Je to velice jednoduché, pokud zvolíte nějaké zapékané jídlo, polévku, těstoviny, nebo něco podobného. Hotové jídlo si dejte do krabiček, které si potom můžete nosit s sebou do práce. Ušetří Vám to dost peněz, oproti nákupům polotovarů, nebo obědvání v restauraci.

 

76.- Naučte se nový obor, který Vás zajímá

 

Stačí navštívit místní knihovnu, kde si najdete téma, které Vás nejvíce zajímá. Pak si stáhněte co nejvíc dostupných MP3 přednášek, které budou mluvit o dané problematice a poslouchejte je vždy, když budete moct. Klidně i při domácích prací. Témata mohou být různá, od filozofie, přes fyziku až k vesmíru. Pokud budete dostatečně vnímaví, tak můžete získat vzdělání na vysokoškolské úrovni v daném tématu.

 

77.- Návštěva muzea nebo zoo (nebo zjistit, kdy to bude možné)

 

Mnoho měst a vysokých škol má občasné vzdělávací přednášky, které jsou zdarma. To samé platí i o muzeích a zoo. Snažte se vyhledat takové volné akce. Nebo alespoň takové, kde je vstupné dobrovolné. Tam se i za malý poplatek dozvíte obrovské množství nových informací.

 

78.- Vytvořte blog na téma, které Vás zajímá

 

Svůj blog dokážete zdarma vytvořit pomocí různých volných řešení, jako jsou třeba WordPress, apod. Přidejte se a začněte blogovat o tématu, které Vás zajímá. Může to být legrace a zároveň si zlepšíte svoje komunikační dovednosti. Také možná pomůžete druhým, a když budete vážně dobří, tak můžete vydělat i nějakou korunu.

 

79.- Sdílejte svoje nejlepší digitální fotografie s ostatními

 

Zaregistrujte si svůj bezplatný účet na Flickr, poté nahrajte několik svých nejlepších fotografií, které budete sdílet s ostatními. Přidejte k nim zajímavé popisky a umožněte jim, aby byly použity pod licencí CC0. Tím bude Vaše snímky sdílet maximum lidí.

 

80.- Zkuste fotit ještě lépe, než do teď

 

Vezměte svůj fotoaparát a foťte cokoliv, co Vám přijde zajímavé. Potom je doma proberte a zjistěte, které se Vám opravdu povedli. Musí být opravdu krásné a přesvědčivé. S určitou praxí toho celkem brzy docílíte. A tyto fotky se pak budou skvěle hodit například na výrobu domácích přání nebo kalendářů.

 

81.- Naučte se plést

 

Naučit se plést vyžaduje dvě jehly, příze a mnoho trpělivosti u instruktážních videí. Zkuste vytvořit malý šátek pro svoji kamarádku nebo deku pro malé dítě v rodině. I přesto, že to ze začátku není úplně zadarmo, tak později, až se naučíte dobře techniku, tak svoje výrobky můžete zkusit prodávat.

 

82.- Naplánujte si samostatný pěší výlet

 

Určete si zajímavé historické a kulturní památky ve svém okolí a vyrazte na cestu. Do batohu si nachystejte svačinu, kterou si sníte někde v parku. Tato aktivita totiž může trvat klidně celý den.

 

83.- Naplánujte a proveďte pravidelnou údržbu kolem domu

 

Projděte svůj domov a hledejte všechny drobné úkony, které jste do teď neudělali. Je potřeba vyměnit nějaké prasklé žárovky? Pověsit poličku? Určitě si myslíte, že to není zrovna nejzábavnější činnost. Ale aspoň budete klidně spát, když budete vědět, že žárovky jsou na svém místě a polička je konečně pověšená.

 

84.- Rozhodněte a sepište svoji poslední vůli

 

Je to myšlenkový proces, kterého se mnoho lidí bojí a nechávají ho raději až na poslední chvíle. Zkuste nějaký čas strávit tím, že budete přemýšlet o svém majetku a o tom co se s ním má stát, až jednoho dne zemřete. Chcete vše ponechat v rodinném kruhu, nebo raději něco odkázat na charitu? Sepište si to. Pravděpodobně se Vám potom bude mnohem lépe spát.

 

85.- Uvařte si večeři z potravin, které budou brzy prošlé

 

Projděte svůj sklep a skříně, kde máte uložené potraviny. Určete všechny, kterým brzy dojde trvanlivost a dejte je na jedno společné místo. Poté řekněte pár svým kamarádům, ať udělají to samé a pozvěte je na večeři, kde si společně uvaříte pokrmy z těchto potravin. Samozřejmě můžete použít i další, které se Vám budou hodit do receptu.

 

86.- Revitalizujte svojí sbírku CD, DVD, knih, atd.

 

Projděte svoje sbírky a určete, které položky chcete zachovat a těch zbylých se zbavte. Můžete je buď zkusit prodat ve specializovaných obchodech, nebo je zkusit vyměnit za jiné na nějakém tematickém webu. V obou případech se zbavíte věcí, které už nechcete dál sledovat, nebo číst. Místo toho je vyměníte za peníze, nebo nové položky ve své sbírce.

 

87.- Seznamte se svými sousedy

 

Pokud jsou ve Vaší blízkosti sousedé, se kterými se ještě neznáte, tak víkendový večer je ideální možnost, to napravit. Pozvěte je kávu a nějaký malý zákusek. Zkuste s nimi najít společné téma, o kterém si budete povídat. Tito sousedé se mohou stát Vašimi novými přáteli. Díky tomu získáte další oči, při hlídání svého pozemku v období, kdy nejste doma. A také další ruce, když budete potřebovat s něčím pomoct.

 

88.- Naučte se měnit olej ve svém voze

 

Pokud vlastníte vůz, tak je více než jisté, že v něm občas musíte měnit motorový olej. Všechno co k tomu potřebujete, je správný motorový olej a vhodný olejový filtr. A potom ještě nějakou nádobu na ten starý. Tím, že se naučíte výměnu oleje, která je sama o sobě jednoduchá, tak pravidelně ušetříte několik korun, které se budou určitě hodit do Vašeho rozpočtu.

 

89.- Naučte se žonglovat

 

Pokud máte tři míče, které se dobře drží v ruce, tak máte v podstatě vše, co budete potřebovat pro výuku žonglování. Ještě se hodí mrknout na pár instruktážních videí na YouTube. Je to skvělá zábava a určitě tím překvapíte nejednoho kamaráda, třeba když budete vařit v kuchyni a občas si hodíte s citrony, okurkami, apod.

 

90.- Upečte si domácí chléb

 

Asi určitě ve své kuchyni máte i teď všechny potřebné suroviny, které budete potřebovat, na pečení svého vlastního domácího chleba. Možná teda až na kvásek. Péct může kdokoliv a vůni čerstvě upečeného chleba Vám nic nenahradí. Na internetu je mnoho návodu, jak se s domácí výrobou chleba poprat.

 

91.- Hrajte stolní hry

 

Každá domácnost má spoustu deskových her, které dostávají darem, nebo si občas sami koupí. Čas od času je vytáhněte a zahrajte si. Nejoblíbenější jsou asi ty, které si můžeme zahrát ve větším počtu přátel. Proto prohledejte svoje skříně a najděte hry, které jste už několik let nehráli. Pak už jenom zavolejte pár kamarádům, ať si přijdou zahrát.

 

92.- Poslechněte si nějaké podcasty

 

Podcasty jsou skvělé. Jsou to prvotřídní audio nahrávky na určité téma a obvykle zadarmo. Stačí hledat na Googlu témata, které by Vás mohla zajímat. Pak si jen nasaďte sluchátka a začněte poslouchat.

 

93.- Připojte se k místnímu sportovnímu kroužku

 

Mnoho měst má svoje sportoviště, kde se děti a dospělí scházejí, aby si zahráli svojí oblíbenou hru. Probíhá to obvykle o víkendech. Zajděte se tam podívat, koukněte na jednu až dvě hry a zkuste se přidat k týmu. Určitě díky tomu najdete mnoho nových kamarádů.

 

94.- Navštivte místní knihovnu

 

Knihovna není jenom velký sklad knih. V některých najdete i rozsáhlé kolekce CD a DVD, na které se můžete podívat. Některé knihovny dokonce pořádají čtení pro děti, knižní kluby nebo filmové večery a to zcela zdarma. Pokud je taková knihovna ve Vaší blízkosti, tak máte vyhráno. Na mnoho víkendů dopředu můžete mít jasný plán.

 

95.- Sledujte web Vašeho města

 

Pravidelně sledujte stránky Vašeho města a okolních obcí. Nebo se stavte na radnici, abyste zjistili kalendář plánovaných akcí. Mnoho z nich bývá velmi často zadarmo. Budete až překvapeni, kolik akcí se děje každý víkend ve Vašem širokém okolí.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.