7 filmů, které Vás vtáhnou do nejtajemnějších zákoutí duševních chorob

květen

2

2017

7 filmů, které Vás vtáhnou do nejtajemnějších zákoutí duševních chorob

| 2017-05-02T22:46:46+00:00 2. květen 2017 | #kultura |

7 filmů, které Vás vtáhnou do nejtajemnějších zákoutí duševních chorob

Máte rádi filmy s myšlenkou a zároveň s nahlédnutím do života jiných? Právě pro Vás jsme vybrali sedm nejlepších. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou filmy s duševně narušenými hlavními hrdiny tak úspěšné? Nejspíš je to tím, že s nimi cítíme soucit, nebo je to fascinací hlubokou a tajemnou stránkou lidské psychiky. V každém případě těchto sedm filmů stojí za zhlédnutí.

1.-Osudová přitažlivost – 66% na ČSFD

Porucha osobnosti Hlavní postavy Dan (Michael Douglas) a Alex (GlennClose) se náhodou potkají jeden víkend v New Yorku. On je ženatý a úspěšný právník, ona atraktivní lektorka. Stráví spolu vášnivou noc. Pro něj nic neznamenala, ne však pro ni. Trpí poruchou osobnosti, která se projevuje pronásledováním, psychickým terorem a vyhrožováním sebevraždou. Tím dost komplikuje život nejen sobě, ale i Danovi.

2.-Jakubův žebřík  - 78% na ČSFD

Posttraumatická stresová porucha Hlavním hrdinou je Jakub (Tim Robins), který si prošel Vietnamskou válkou. Při níž musel sledovat, jak umírají jeho kamarádi. Mísí se mu realita s představami a je si vědom, že svůj podíl na tom má i droga. Nazývaná žebřík. Droga, kterou údajně brali američtí vojáci na utlumení traumatizujících zážitků. Jeho spolubojovníci jsou systematicky vyvražďováni a jen on zatím uniká nástrahám.

3.- Čistá duše – 89% na ČSFD

Paranoidní schizofrenie Film je inspirovaný životním příběhem Johna Forbese Nashe mladšího, který se stal nositelem Nobelovy ceny za ekonomii.  Hlavní hrdina (Russel Crowe) je trpícím géniem, na jehož případě je zobrazeno všechno to, čím si musí člověk s paranoidní schizofrenií projít. V roce 1947 byl John přijat na univerzitu v Princetonu jako mimořádně talentovaný matematik. Po objevení originální myšlenky, která obrátila mnohé ekonomické teze naruby, založí rodinu a snaží se žít spořádaný život. Jednoho dne si jeho žena musí připustit, že to, co považovala za podivínství, je psychickou nemocí. Léčba je složitá a zdlouhavá především proto, že si John odmítá připustit, že je nemocný.

4.-Nebezpečná metoda  - 63% na ČSFD

Hysterie Ve filmu se potkávají tři legendární jména – Sigmund Freud, Carl Gustav Jung a Otto Gross. C. Jung (Michael Fassbender) inspirovaný Freudem (Viggo Mortensen) se pokouší vyléčit mladou dívku trpící hysterií. Používá k tomu experimentální léčbu nazývanou psychoanalýza. Léčba je úspěšná, ale přináší s sebou další problémy.

5.- Prokletý ostrov – 88% na ČSFD

Psychické zhroucení Film je přesně z těch, které Vás překvapují ve svém průběhu, a navíc nad ním budete přemýšlet ještě po zhlédnutí.  Hlavními postavami jsou detektivové Teddy (Leonardo DiCaprio) a Chuck (Mark Ruffalo), kteří se vydali na ostrov pátrat po šílené vražedkyni. Teddy, vojenský veterán, trpí neustálými traumaty z prožité války a nedávné ztráty manželky. Otázkou jsou zvláštní metody, které se aplikují v zařízení a detektivova příčetnost, jež je vlivem traumatických prožitků a prostředím vystavována stále větším otřesům. A co když je jeho role detektiva jen součástí jeho léčebné terapie?

6.-Černá labuť – 81% na ČSFD

Porucha příjmu potravy Velmi ceněný psychologický triller nezobrazuje pouze poruchu příjmu potravy, ale zavádí nás do tajemných hlubin mysli hlavní hrdinky Niny (Natalie Portman). Film obrazně znázorňuje tvář Bílé i Černé labutě v baletním prostředí. I po skončení Vám nechá dostatek prostoru pro Vaše vlastní vysvětlení.

7.- Přelet nad kukaččím hnízdem – 93% na ČSFD

Schizofrenie Legendární film z roku 1975 oceněný mnoha Oscary ve skvělé režii Miloše Formana pojednává o svobodomyslném podvodníčkovi Randlovi (Jack Nicholson), který přichází do psychiatrické nemocnice a svým odporem k disciplíně otřese zde rutinou celého zařízení. Ve filmu jsou vyobrazeny nejen duševní onemocnění, ale i léčebné praktiky, které se v 60. letech používaly. To snímku velmi přidává na reálnosti.   A teď je na Vás, kterým ze snímků začnete.

 

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.