5 zaručených způsobů, jak se učit co nejrychleji

květen

11

2017

5 zaručených způsobů, jak se učit co nejrychleji

| 2017-05-11T21:15:55+00:0011. květen 2017 | #tipy |

5 zaručených způsobů, jak se učit co nejrychleji

Platí pravidlo, že pokud máte pevnou vůli, můžete se naučit takřka všemu. Dalšími důležitými komponenty procesu jsou dostatek času a tvrdá práce, bez kterých to nepůjde. Existuje také 5 jednoduchých způsobů, jak se učit novým věcem o mnoho rychleji. A metodu lze aplikovat na různá odvětví, ať už se jedná o podnikání nebo nauku hry na hudební nástroj. "Tip: Pokud už vaši studentskou prokrastinaci nezvládáte, podívejte se na možnost psaní seminárních prací bez stresu a námahy. "

1.- Důležité jsou metody, ne hodiny

Není důležité, kolik hodin učení se nové věci věnujete, ale jakou metodu při tom zvolíte. Samozřejmě i čas má v procesu nezastupitelnou roli, ale jeho množství se dá ovlivnit. Ukážeme Vám jednoduchý příklad. Musíte se dostat z Prahy do Brna. Na cestu si můžete vybrat mezi starším náklaďákem a novým sportovním vozem. Který dopravní prostředek si vyberete, abyste byli v Brně rychle? Jen si u toho představte, že dálnice je v lepším stavu a bez různých omezení. Metoda, kterou si při učení zvolíte je Vaším vozidlem, a dopraví Vás, kam jen si budete přát.

2.- Paretovo pravidlo

Pravidlo, které možná znáte, nebo jste o něm slyšeli. Jak použít pravidlo 80/20 v procesu učení? 20% Vašeho učení povede k 80% Vašich výsledků. Vysvětlení je jednoduché. Ukážeme Vám to na příkladu. Učíte se cizí jazyk, potřebujete ovládnout všechno – gramatiku, výslovnost, používání časů, čtení i psaní. Je to třeba italština. O prázdninách se rozhodnete pro cestu do Itálie, abyste si zdokonalili jazyk. V ten moment budete potřebovat především konverzační italštinu. Ta představuje přibližně 20% z toho, co máte teoreticky zmáknuté, a Vám zajistí 80% toho, co budete v Itálii potřebovat. Při učení se zaměřujte na to, co dokáže v praxi nejlépe zužitkovat.

3.- Metoda Learning by doing

Tedy uč se při dělání, přeneseně uč se z praxe. Je to jako byste neuměli plavat, a přesto skočili do vody. Statistiky dokazují, jak funguje lidská paměť:
 • 5% si zapamatujete z přednášky
 • 10% si zapamatujete z toho, co si přečtete
 • 20% si zapamatujete z audiovizuálních materiálů
 • 30% si zapamatujete z toho, co vidíte při názorných ukázkách
 • 50% si zapamatujete z toho, co se dozvíte ve skupinových diskuzích
 • 75% si zapamatujete z toho, co jste dělali, poté co jste se to teoreticky naučili
 • 90% si zapamatujete z toho, co jste udělali a přitom se to učili
Je to jako učit se na kole. Také jste si na něj sedli a zkusili se rozjet. I když jste možná upadli a „natloukli si kokos“. Jistě Vám to dalo víc, než kdybyste seděli celý den a studovali fyzické veličiny, encyklopedie a další teoretické znalosti. Nejlépe se poučíte z vlastních chyb, které se Vám mohou zpočátku stát.

4.- Najděte si učitele

Ať se jedná o kteroukoliv oblast učení, najděte si v ní svého průvodce. Setkáte-li se s úspěšným člověkem, vždy má na jeho úspěchu svůj podíl někdo, kdo jej na jeho cestě vedl. Zároveň Vám takový mentor může být oporou. Je totiž 5 důvodů, kvůli kterým lidé nedosáhnout toho, co si určili:
 1. Nemají čas
 2. Nedostatek peněz
 3. Začnou se bát
 4. Nemyslí své učení dostatečně vážně
 5. Ztratí zájem o věc
Když budete mít svého učitele, pomůže Vám vidět chyby a nedostatky, které byste sami neměli šanci vidět. Vaši píli a zaujatost také jistě prověří těžké časy, které nevyhnutelně přijdou.

5.- Soustřeďte se na proces učení

Jednou z velkých chyb, kterou lidé při procesu učení dělají, je, že zapomenou na samotný proces. Nenechte se zlákat prvními úspěchy a stále se zaměřujte na věci, které ještě neumíte. Na všechno, co Vás ještě čeká, a máte před sebou. V rámci soustředění je nevyhnutelné pracovat na sobě opravdu tvrdě. Znamená to trénovat každý den, procvičovat každý den. Učit se novým věcem po malých krůčcích sice nezní lákavě, ale je to ověřená metoda, která vede k zaručeným úspěchům.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.