5 tipů pro páry, které mají rozchodo-návratový vztah

leden

30

2017

5 tipů pro páry, které mají rozchodo-návratový vztah

| 2017-01-30T20:14:52+00:0030. leden 2017 | #vztahy a sex |

5 tipů pro páry, které mají rozchodo-návratový vztah

Patříte mezi páry, které se stále rozcházejí a scházejí a vlastně se nedokážou rozhodnout, jestli chtějí být spolu nebo ne. Jak z tohoto bludného kruhu ven? Některé páry milují cestování, některé baví objevovat nové a zajímavé restaurace. Ale jsou také páry, pro které je sportem návrat. Rozchod a návrat. Rozchod a návrat. Přitom si stihnout ublížit jeden druhému, ranit se navzájem, aby si pak se vzájemnými omluvami padli do náruče. Dokud se celý proces neopakuje. Asi každý zná ze svého okolí dvojici, která je mistrem v tomto „sportu“. A z bezpečné vzdálenosti je to i zajímavá podívaná. Ze sociologického hlediska samozřejmě. Ale být součástí takého páru, být přímým aktérem dění, už není tak příjemné. Dokonce to může být frustrující. Minimálně pro jednoho z dvojice. „Je to nový fenomén, sleduji ho i ve svém okolí. Lidé se nemohou od sebe vzdálit, ačkoliv bytím spolu si ubližují,“ říká Sara Schwarzbaum, L.M.F.T., zakladatelka Asociace poradenství pro páry v Chicagu. Připisuje tento fenomén současné době, především sociálním médiím. „V 70. a 80. letech nebylo tak jednoduché někoho kdykoliv a kdekoliv najít. A lidé byli schopni se rozcházet méně dramaticky,“ říká Schwarzbaum. V současné době jsou lidé stále dostupní díky textovým zprávám a chytrým telefonům. Je to návykové a každý si rychle zvykne, že se na toho druhého může kdykoliv obrátit. Stává se pro něj samozřejmostí. Rozchody a návraty nemusejí nutně znamenat, že je vztah odsouzen k trvalému zániku. Jen je třeba předejít začarovanému bludnému kruhu. Jak tomu tedy zabránit? Zde je několik zásad, které byste měli znát.

Rozpoznejte varovné signály

„Vztahoví experti, kteří pracují s páry, musejí znát etapy vztahu,“ říká Schwarzbaum. „V první fázi, fázi zamilovanosti, za nějakou dobu zůstává pouze jeden z dvojice a zde je první kámen úrazu.“ Schwarzbaum tvrdí, že takové páry mají problém přejít do další fáze vztahu. Objevují se rozdíly mezi nimi a najednou už není všechno dokonalé. Pro mnoho párů je těžké se do druhé etapy přesunout společně. Čtyři hlavní charakteristické znaky těchto rozchodo-návratových vztahů jsou rostoucí kritika, obranný postoj, pohrdání a odcizení. A cyklus stále pokračuje. Jak jej úspěšně prolomit?

Zaměřte se na vlastní chyby

„Lidé by měli být schopni podívat se na své vlastní chyby, které přispívají k problému ve vztahu,“ sděluje Schwarzbaum. „Pokud budete i nadále obviňovat za celou situaci pouze partnera, pravděpodobně si neuvědomíte svůj podíl vin. Nic se nezmění, pokud nebudete hledat chyby na obou stranách.“ Když chce pár opravdu na celé věci pracovat a zlepšit vzájemný vztah, musí se zaměřit na činy, ne jenom slova.

Darujte si navzájem osobní prostor

Ve vyhrocených situacích je třeba se naučit komunikovat efektivně, bez útoků a urážek. Oba byste se měli naučit respektovat jeden druhého, při řešení Vašeho vztahu se soustředit na logistiku. Navzájem si v takových situacích naslouchejte.

Vyhněte se vzájemnému znepřátelení si svých přátel

Váš vztah se netýká často jen Vás dvou. Mnohdy máte spoustu společných přátel a rodinu. Při rozchodu o mnoho z nich přijdete, a často si i oni musí vybrat stranu, ke které se přikloní. Nestavte je do takové situace. Je na každém s kým chce a nechce být v kontaktu. Plus pro Vás může být, že se protřídí Vaši přátelé na ty opravdové a falešné.

Uvědomte si konec

Kolik rozchodů a návratů je příliš mnoho? Je to velmi subjektivní, ale čím déle pár tímto cyklem prochází, tím víc je ohrožen jejich fungující vztah. „Čím déle budete v takovém vztahu pokračovat, tím víc si budete ubližovat,“ říká Schwarzbaum. „Občas se potkám s báječnými lidmi, jsou milí, inteligentní, jenom nedokážou fungovat spolu jako pár.“ A takový pár se snaží mnohdy fungovat za každou cenu, což může nadělat víc škody než užitku. „Vše je o vzájemném respektu, laskavosti a vděčnosti. Pokud jsme těchto citů schopni, pak dokážeme poznat, kdy je čas dát druhému sbohem,“ uzavírá své teorie Schwarzbaum.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.