listopad
1
2020
Co v Americe zavrhováno, to je v ČR konzumováno. Tady je TOP 5 potravin a nápojů, které jsou v USA mimo zákon.
Takzvané syrové mléko je v současné době zakázáno ve 20 státech USA. Přestože spousta lesan a ezomatek bude přísahat na zázračné účinky nepasterovaného mléka, hned několik epidemií v Evropě bylo pitím syrového mléka prokazatelně způsobeno. Nakazit se z něj můžete například salmonelózou nebo klíšťovou encefalitidou. Pouhé převaření většinu zlořádu v mléce zlikviduje a hned 20 zemí pasterizaci stanovilo zákonem. U nás většina mlékomatů nabízí mléko neupravené.
U nás si lze například koňskou klobásu nebo koňský salám objednat běžně. V roce 2012 dokonce řetězec Albert pokusně zaplnil pulty chlazenou koninou, jenže to v USA neklapne. Zajímavé je, že až do poloviny 20. století to bylo i za velkou louží naprosto normální, nyní je ale téměř nemožné tam koninu zakoupit. Technicky samotné koňské maso ilegální není, ani jeho konzumace. Vláda na to šla totiž od lesa. Kongres přijal opatření, které donutilo Ministerstvo zemědělství USA přestat povolovat provoz a provádět kontrolu koňských jatek. Prostě jim na to zakázali vynakládat jakékoli prostředky z rozpočtu. V USA tím pádem nedochází k žádnému zabíjení a konzumaci koní a měnit se to brzy nebude.
Za tento zákaz je zodpovědná chemická sloučenina zvaná thujon, která způsobila tak masivní kontroverze, které nakonec vedly k zákazu absintu v USA. Halucinogenní účinky absinthu se ale nikdy vědecky neprokázaly, a tak vláda v roce 2007 povolila alespoň dovoz, pokud absinth obsahuje jen zanedbatelné množství thujonu. Spousta Američanů ovšem na magické účinky absinthu stále věří a turistické obchody na pražském Starém městě se s nimi nehádají.
Je to tak. Kinder čokoládu i hračku si v USA koupíte, například v plastovém vajíčku Kinder Joy, ale klasické kindrvájo jako celek je mimo zákon. Vajíčka Kinder Surprise byly v USA zakázány kvůli nebezpečí udušení. Ve středu čokoládové skořápky totiž jak známo obsahují malou nepoživatelnou hračku a kombinace jedlých a nejedlých částí je v USA ze zákona nepřípustná (kdo už viděl Borata 2, tak ví proč). To ale neznamená, že se lidé nepokouší kindervajíčka do USA pašovat. Jen v roce 2015 jich bylo celními orgány USA zabaveno na 30.000!
Cože? Ano, je to tak. Zákaz ovšem neplatí pro konzumaci, ale pro pěstování. A důvodem jsou borovice. Ještě zmatenější? Připouštíme, ale logiku to má. Počátkem 20. století se v USA začalo masivně šířit houbové onemocnění, které bylo pro americké borovice smrtelné. A rostliny černého rybízu byly jeho hlavním přenašečem. Situace se stala natolik vážnou, že ohrožovala samotnou existenci amerických borovic, které jsou jedním z hlavních artiklů amerického dřevařského průmyslu. Proto přišel příkaz všechny rostliny rybízu vymýtit. Nyní se některé státy snaží tento federální zákaz zvrátit, stále se ovšem 99% rybízových produktů dováží z Evropy.
4 vánoční filmy, které letos musíte vidět
Rum je out, dejte si k Vánocům GIN! Tohle jsou 4 málo známé, ale dostupné lahůdky
Netflix natočí hranou předělávku AVATARA. Proč má jen malou šanci na úspěch?
Sex před sportem? Tři nejčastější sexuální mýty vyvráceny (skoro)
Proč iPhone v reklamě vždy ukazuje čas 9:41?
Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.