5 málo známých fotek, které píšou historii

březen

10

2023

5 málo známých fotek, které píšou historii

| 2023-03-10T07:03:45+00:0010. březen 2023 | #historie#history#pics#ať neumřem blbí |

Tak vzhůru do historie, ať neumřem blbí!

Vylodění v Normandii z pohledu vojáka

Jeden z nejikoničtějších momentů druhé světové války nastal 6. června 1944, kdy se spojenecká vojska vyrazila do útoku na pláži v Normandii ve Francii. Tato invaze, známá jako "den D", byla posledním pokusem o poražení německé armády ve Francii a jelikož nacisté měli pevné postavení, měla to být pro spojenecké síly jistá smrt.

To se ale nestalo. Spojenecké síly použila spoustu triků, aby se nejen dostaly na pláž a vyřadily německou armádu, ale aby to zvládly s minimálními ztrátami na životech. Tito stateční muži se vrhli do spárů smrti, aby z nich mnozí unikli a začala se psát nová historie.

Princezna Diana podává ruku pacientovi s AIDS

Koncem 80. let 20. století princezna Diana významně přispěla k tomu, že se změnil pohled veřejnosti na AIDS. V té době se lidé děsili, že se nakazí virem HIV jen tím, že se ocitnou v blízkosti nemocného. A Diana to chtěla změnit. Poté, co slavnostně otevřela první oddělení pro HIV/AIDS v londýnské nemocnici Middlesex, odbočila z vytyčené cesty a před zraky médií si potřásla rukou s nevyléčitelně nemocnými pacienty.

Podle historiků měla Diana humanitární vizi, která přesahovala povinnou tradiční královskou angažovanost v charitě.

Elvis na svém Harleyi v posledních letech života

Elvis Presley a Mary Selphová na jeho motocyklu Harley-Davidson FLH Electra-Glide rok výroby 1971. Memphis, 1972

V roce 1972 na tom nebyl Elvis vůbec dobře. V té době byl hluboko v drogové fázi, která ho mimochodem dovedla až k setkání s prezidentem Richardem Nixonem ve snaze nechat se dosadit do Úřadu pro narkotika a nebezpečné drogy (vážně). Jeho poslední dny v 70. letech rozhodně nepatřily k jeho nejlepším.

Presley byl v té době známý tím, že se po Memphisu projížděl na svém Harley-Davidson FLH Electra-Glide a věnoval se lekcím karate. V následujícím roce se bohužel jeho zdravotní stav rapidně zhoršil a v roce 1973 strávil tři dny v kómatu. I přesto nikdy nepřestal vystupovat.

Jedna z mála fotek Rooseveltovy obrny

Prezident Franklin Roosevelt stál v čele Ameriky během druhé světové války a v našich krajích se málo ví, že bojoval s dětskou obrnou. Nemoc mu způsobila, že jeho nohy byly téměř nepoužitelné a on i celý jeho kabinet se snažili tuto skutečnost v tisku utajit. To nám Čechům něco připomíná, že?

Jeho nemoc byla veřejným tajemstvím, ale nikdy nebyla použita proti němu. Doma se Roosevelt pohyboval na malém invalidním vozíku, který si sám navrhl, ale na veřejnosti dělal vše pro to, aby vypadal plný sil. Při chůzi často používal hůl, aby udržel rovnováhu na jedné straně těla, a ruku pomocníka na straně druhé, přičemž kýval nohama, aby to vypadalo, že chodí. Spolu s tímto svérázným manévrem nechal tajnou službu hlídat, zda někdo nepořizuje fotografie, které by mohly odhalit jeho nemoc.

Titanic v doku

Titanic v suchém doku v roce 1912 a stejný dok v roce 2015 (Thompson Graving Dock, Belfast, Severní Irsko)

Je to zjímavý pocit vidět dnes přístaviště, v němž se kdysi nacházel mocný Titanic v plné síle. Před zkázou Titaniku 15. dubna 1912 byla loď považována za nepotopitelnou. Rozhodně se alespoň věřilo, že její první plavba do New Yorku proběhne bez problémů.

Bohužel tomu tak nebylo. Když loď na jaře 1912 překonávala mrazivý Atlantik, čtyři dny po plavbě  narazila na ledovec, který roztrhl její trup. Té noci se na lodi utopilo téměř 1500 lidí. Jak je vidět z druhé fotky pořízené o sto let později, přístaviště zůstalo téměř stejné.

 

Images by reddit

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.