5 důvodů, proč neexistuje žádná mužská hormonální antikoncepce

leden

3

2017

5 důvodů, proč neexistuje žádná mužská hormonální antikoncepce

| 2017-01-03T17:08:09+00:00 3. leden 2017 | #vztahy a sex |

5 důvodů, proč neexistuje žádná mužská hormonální antikoncepce

Pro ženy existuje mnoho přípravků, které spolehlivě zastaví jejich reprodukční proces. U mužů však žádná taková pilulka neexistuje. Úplně první antikoncepční pilulka byla schválena v roce 1960 v USA. Zájem o ni byl obrovský, i přesto že do té doby ji nikdo veřejně neužíval. Během dvou let ji používalo 1,2 milionů amerických žen. A další rok se tento počet zvýšil na 2,3 milionů žen. Všechny ženy si totiž velmi rychle uvědomily, že tato pilulka jim pomůže naplánovat přesně tolik dětí, kolik chtěly. A mohly si užívat sexuální život, aniž by žily v neustálém strachu z otěhotnění. A zatímco věda má pro ženy několik různých hormonálních antikoncepcí, které fungují přesně tehdy, když ženy chtějí. Tak pro muže je zde stále pouze kondom, vasektomie anebo držet palce a modlit se. Proč tomu tak je, i když by si muži takovou pilulku také přáli?

Častější nežádoucí účinky

Nedávno proběhl nejvýznamnější a největší výzkum v oblasti hormonální antikoncepce u mužů. Mužům ve věku 18-45 let a ženám ve věku 18-38 let, se jednou za dva měsíce injekčně vpravovaly do těla antikoncepční hormony. Tyto injekce byly účinné asi na 95 procent. Nicméně výzkumníci projekt ukončili, protože zjistili častější nežádoucí účinky u mužů. A to například zvýšený výskyt akné, bolesti vpichu, poruchy nálad a dokonce jedna sebevražda. Tím se celý projekt zavrhnul, prozatím.

Jde o čísla

Nebo jinak o množství buněk v reprodukčním systému mužů a žen. Ač by si mnoho mužů tuto pilulku přálo, tak největší problém je na straně vědy a výzkumu. Ta si totiž neví rady s reprodukčním systémem mužů, který je složitější a trvalejší. Jednoduše řečeno, muži produkují denně miliony spermií. Zatímco ženy uvolní jedno vajíčko za měsíc.

Nejsou peníze

U mnoho farmaceutických firem se vytvořil určitý bludný kruh, ze kterého nelze ven. Proběhlo totiž mnoho výzkumů s hormonální antikoncepcí u mužů, které dopadly neúspěšně. Proto žádná z firem nechce aktuálně investovat do nového vývoje.

Marketingový problém

Některé laboratoře se snaží o nový a lepší pohled na léky, které by měly udržet spermie na uzdě. Nicméně mnoho mužů si je stále nejistých z dlouhodobého účinku. To by měl snad změnit nový produkt, který může přijít na trh už v roce 2019. Jeho název je Vasalgel, který je vstřikován do chámovodu. Tím se stane trubice natolik úzká, že jím spermie neprojdou. Ovšem jak bude vypadat taková reklamní kampaň si budeme muset ještě chvíli počkat.

Hledali jsme na špatných místech

Je docela možné, že hormonální antikoncepce pro muže už je tady s námi delší dobu, ale zatím neměla šanci prorazit na trh. Například vědci z Indonésie pracovali na látkách, které pocházely z určitého druhu keře. Tyto látky dokázaly narušit enzymy v čele spermií a tím oslabit jejich schopnost proniknout do vajíčka samice.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.