5 důvodů, proč je Ford GT40 i po 50 letech legendou

květen

11

2017

5 důvodů, proč je Ford GT40 i po 50 letech legendou

| 2017-05-11T20:23:54+00:0011. květen 2017 | #technika |

5 důvodů, proč je Ford GT40 i po 50 letech legendou

Ford GT40 je legendární auto. Vyhrálo několikrát závody 24 hodin Le Mans a za jeho volant sedali ti nejlepší řidiči ze všech. Tento vůz se od svých počátků v roce 1965, změnil skoro minimálně. Vyhrál několik závodů 24 hodin Le Mans a dodnes je stále obdivovaným a respektovaným vozem. Ptáte se proč? Je to kvůli těmto 5 důvodů:

1.- Ford GT40 často dominoval

GT40 byl postaven, aby konkuroval Ferrari při závodění. Což se několikrát velmi zdárně povedlo. Nejen, že tento vůz vyhrál v závodě Le Mans první, druhé a i třetí místo v různých ročnících, ale také byl vítězem závodu čtyřikrát v řadě. A to už je silná konkurence a dominance.

2.- Legendární řidiči v GT40

Jména jako třeba Mario Andretti, Dan Gurney, A.J. Foyt, Bruce McLaren, a další, byli legendární řidiči, kteří usedli za volant tohoto skvělého automobilu. A nejen, že GT40 řídili, oni s ním dokonce jednoznačně vyhrávali. Jak totiž jeden ze závodníků řekl: „Když máte nejlepší auto, tak je jednoduché k němu přilákat nejlepší řidiče, kteří budou vyhrávat.“

3.- Inženýři kolem GT40 měli téměř neomezený rozpočet

Na vývoj závodního vozu GT40, měli jeho konstruktéři skoro neomezený rozpočet. Díky tomu mohl muž jménem Caroll Shelby čarovat při svém navrhování. A jaký byl jeho hlavní úkol? Zcela jednoduchý: „porazit Ferrari“. A kdo zatím vším stál? Nebyl to nikdo jiný než Henry Ford II.

4.- GT40 pomohl vytvořit vzorec pro nejlepší super-sporty dnešní doby

Ford začal vyvíjet GT40 čistě jako závodní vůz v roce 1964. O nějako dobu později představil i silniční verzi. Bylo to v době, kdy Lamborghini vypustil svůj model Miura. Tyto dva super-sportovní vozy ukázaly ve své době světu, jak má vypadat budoucnost.

5.- GT40 byl neuvěřitelně rychlý

Mohlo by se zdát, že výkony moderních superaut silně převyšují GT40 a vrhají jej do stínu a zapomnění. To je, ale veliký omyl. GT40 je stále velmi rychlý a silný vůz. A ve své době byl jedničkou. To naznačuje i to, že se pro něj museli vyvíjet speciální pneumatiky, které musely vydržet jeho maximální rychlost 330 km/h. A to byla na svojí dobu opravdu veliká rychlost.

A jedna zajímavost na závěr.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co znamená číslice 40 v jeho názvu? Znamená to výšku vozu v palcích. Což je pro nás asi 102 centimetrů.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.