3 ikonické fakty z historie, které vás ve škole učili naprosto špatně!

srpen

12

2020

3 ikonické fakty z historie, které vás ve škole učili naprosto špatně!

| 2020-08-12T23:12:56+00:0012. srpen 2020 | #history#TOP 3 |

Alexander Graham Bell nevynalezl telefon

V roce 1860 demonstroval florentský přistěhovalec v New Yorku jménem Antonio Meucci pozoruhodný vynález, který nazýval teletrofonem. Bohužel Meucci nedokázal najít sponzora nebo investora pro svůj produkt a sám byl v situaci, kdy už si nemohl dovolit poplatek ani za dočasný patent. V tom na scénu vstupuje Alexander Graham Bell, který tak nějak náhodou  v tu dobu s Meuccim sdílel laboratoř. 

Bell vlevo, Meucci vpravo. Jak vidno, měl si patentovat nejen telefon, ale i účes.

Šestnáct let poté Bell vchází na patentový úřad a registruje si telefon, který se téměř shoduje s Meucciho prototypem. Bell brzy uzavírá smlouvu s Western Union a vynález s pěkným ziskem prodává. Meucci to nechtěl nechat jen tak a zažaloval Bella za podvod. Případ se už blížil k Nejvyššímu soudu, když Meucci v roce 1889 zemřel. Italský vynálezce se ale přeci jen dočkal zastání. Americká sněmovna reprezentantů v roce 2002 přijala usnesení, ve kterém uvedla, že Meucciho práce na vynálezu telefonu by měla být uznána. O pár let později se jistému Američanovi Marku Zuckerbergovi svěřila neznámá harvardská dvojčata s nápadem na sociální síť.

Niña, Pinta a Santa Maria nebyla jména lodí Kryštofa Kolumba

Pokud jde o Kolumba, tak asi jediný pravdivý fakt je, že se na Ameriku plavil v roce 1492. Ale nejenže Ameriku neobjevil, lidé tam žili po tisíce let, ale nebyl dokonce ani prvním evropským objevitelem, který dosáhl břehů Severní Ameriky. Vikingové jej předběhli asi o 2,5 tisíce let. Ale co nás v dějepise učili vyloženě špatně, jsou jména jeho tří lodí.

Pinta, Flinta koho to zajímá. Tohle je země ropou a bbq omáčkou oplývajicí!

V 15. století byla většina plachetnic pojmenována po světcích, takže zatímco Santa Maria je pravděpodobně skutečné jméno, Niña a Pinta byly jen zaužívané námořnické přezdívky pro zbožněji pojmenovaná plavidla. Skutečné jméno lodi Niña bylo podle výzkumů Santa Clara, skutečné jméno Pinty se nepodařilo dohledat. Budiž pro budoucí generace zachováno, že rapper Majk Spirit se ve skutečnosti jmenuje Michal Dušička.

Vincent van Gogh si neuřízl ucho 

Alespoň ne celé. Jeden z největších umělců všech dob si odřízl pouze kus spodní části levého ucha. Nikdo neví jistě, proč to udělal. V té době už trpěl těžkou depresí.

Kdyby byli impresionisté dentisty

Někteří historici prohlašují, že byl rozrušený po hádce s jeho uměleckým frenemym Paulem Gauginem. Jiní tvrdí, že to udělal v záchvatu vzteku poté, co se dozvěděl, že jeho bratr, který byl pro něj hlavním zdrojem finanční a emoční podpory, se právě zasnoubil. Jedno je však jisté, rozhodně to nebylo celé ucho. A taky vás špatně naučili jeho jméno. V uměleckých kruzích a v rodném Holandsku se vyslovuje fan Choch.

 

Images by The Samuel Courtauld Trust, Courtauld Gallery, London, and by George Becker from Pexels

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2024 Write.cz, s.r.o.