Jak zjistit jestli voníte, nebo zapácháte?

květen

3

2017

Jak zjistit jestli voníte, nebo zapácháte?

| 2017-05-03T19:41:59+00:00 3. květen 2017 | #zajímavosti#věda |

Jak zjistit jestli voníte, nebo zapácháte?

Lidský nos dokáže prý odhalit až bilión různých vůní! Ale to neplatí v případě, když určujete svoji vlastní vůni. (nebo zápach?) Opravdu tomu tak je. Když nasajete vzduch, který obklopuje Vaše tělo, tak pravděpodobně vůbec nepoznáte, zda voníte, nebo zapácháte. A proč tomu tak je? Receptory ve Vašem nose jsou totiž vypnuté na vlastní pachy, protože přesně těmi jsou bombardovány cely život. V podstatě je náš nos imunní na to co prožívá celý život. A jak docílit toho, abyste sebe sami cítili? Existuje pár triků, která Vám alespoň trochu pomohou.

Odkliďte svoje oblečení a zkuste si k němu přičichnout

Takže abyste mohli zkusit přičichnout ke svým oděvům, tak si je nejprve sundejte a poté zkuste kus po kusu očichávat. Zkuste zachytit každou část. Obzvláště se specializujte na mokré skvrny v podpaží. Ty jsou totiž výsledkem toho, že jste se zpotili. A pot obsahuje i bakterie, které udávají pach. A jaké je zlaté pravidlo pachu? Přestaňte, nebo minimálně silně omezte používání deodorantů a dezinfekčních prostředků. Dokud totiž ucítíte pouze svůj oblíbený parfém, tak nikde nemůžete poznat svoji přirozenou vůni.

Rukou se hlaďte ve vlasech

Někdy zpocené podpaží není zrovna zdrojem Vašeho pravého pachu. Ovšem Vaše vlasy tak mohou fungovat. Zvlášť, když je nebudete umývat moc často. Chytnou potom takovou „zralou“ vůni. A jak zjistit, zda právě vlasy nejsou zdrojem toho, že Vás ostatní obcházejí velkým obloukem? Omyjte si ruce teplou vodou, ale hlavně nepoužijte mýdlo. To by Vám mohlo zakrýt přesně to, co chcete objevit. Nyní si několikrát projeďte čistými prsty vlasy až na kůži. A to minimálně několikrát. Nyní, když si přičichnete ke špičkám prstům, tak byste měli cítit pach své hlavy.

Zkuste nějaké pokusy s dechem

Tento případ platí hlavně ve chvílích, kdy si nejste jistí svým dechem a nevíte, zda Vám například něco nezapáchá z úst. Můžete to například využít před tím, než budete komunikovat s dalšími lidmi. a) Test dlaně: Držte ruce před obličejem a vydechněte do nich. Ideálně si před tím umyjte ruce a jak jinak než opět bez mýdla. Jinak bude cítit pouze mýdlo. b) Test ruky: Olízněte si vlastní paži a počkejte asi 10 vteřin. Potom očichněte právě toto místo. Pokud to voní špatně, tak s největší pravděpodobností je špatný i Váš dech. Opět pomáhá nejprve si dané místo umýt horkou vodou. c) Test se lžící: Uchopte lžičku a s její pomocí si škrabte zadní část Vašeho jazyka, nechte lžíci chvíli uschnout. Poté si k ní přičichnete. Následně ucítíte buď zápach anebo skoro nic. d) Chuťový test: Pokud máte špatnou pachuť v ústech, tak je více než pravděpodobné, že ani Váš dech nebude nic moc. Když totiž přetížíte svoje chuťové pohárky a sliny, tak to následně odnese i Váš dech. Je také dobré předpokládat, že když jste jedli česnek, tak po něm bude Váš dech zapáchat. Když jste pili kávu, tak to bude z Vašich úst také cítit. A alkohol? To je asi jasné.

Jak resetovat svůj nos od všech pachů?

Když provádíte tyto vonící testy, tak Vám může pomoct něco, co dokáže nos resetovat do nulového stavu. Tou věcí je obyčejná káva. Je to totiž poměrně silná složka, která dokáže jediným přičichnutím zbavit Váš nos všech vůní a zápachů, které do té doby jeho receptory zaznamenaly. To je například důvod toho, proč některé obchodní domy nechávají v sekci parfémů pár kávových zrnek. Když si k nim jednoduše přičichnete, tak můžete zase vesele dál pokračovat v očichávání dalších a dalších parfémů. Bohužel ani káva nedokáže Váš nos dostat do úplného stavu nula. Chcete-li, aby se tak stalo, tak Váš nos musí odpočívat minimálně pár týdnu, než jeho receptory zapomenou na všechny známé vůně. To je například i důvod toho, že občas ucítíte vůni Vašeho domu, i když jste na dovolené. Nos si zkrátka hodně věcí dost dlouho pamatuje. To je také důvod proč nedokážete sami sebe cítit. Nos si tento pach zkrátka velmi dlouho pamatuje, protože je s ním v nekonečném kontaktu, a proto ho také zároveň ignoruje. Jaký je ideální způsob, jak zjistit, zda opravu zapácháte? Zeptejte se na to někoho, komu věříte. Ale to neplatí u partnera nebo u někoho, s kým trávíte spoustu času. Dotyčná osoba je totiž také na Váš pach zvyklá a ignoruje ho. Asi nejlepší bude zeptat se například kolegy z práce, nebo někoho takového.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2023 Write.cz, s.r.o.