Legenda: Freddie Mercury

duben

21

2016

Legenda: Freddie Mercury

| 2016-04-21T09:12:35+00:0021. duben 2016 | |

Freddie Mercury socha Legenda utržená ze řetězu: Freddie Mercury Neustále šlapal na plyn, a když mu docházely baterky, přidal rychlost. Freddie Mercury byl extravagantní a nespoutaný živel. Do historie se nesmazatelně vryl nejen svým strhujícím pěveckým projevem, ale i bouřlivým životem. I když zemřel na AIDS, razil heslo, že nejtěžší nemoc na světě je nuda. Pětadvacet let po jeho smrti je Mercuryho odkaz stále živý. Show jede dál. „Nestřídmost je součástí mého já“, prohlašoval o sobě muž, kterého přitahovaly ženy i muži a v jeho dekadentním světě nebylo asi nic, co by nezažil na vlastní kůži. „Kdybych měl zemřít už zítra, nebudu si stěžovat. Už jsem v životě vyzkoušel všechno,“ říkal. Ve svém osmadvacetipokojovém domě v Kensingtonu pořádal bouřlivé večírky plné alkoholu, sexu a drog. V druhém extrému se projevoval jako dokonalý anglický gentleman, často byl tichý a introvertní a bedlivě si chránil své soukromí. O to víc pak řádil na jevišti, kde působil jako neřízená střela. Legendu Queen si bez Mercuryho těsných kalhot, extravagantních oblečků kožichy počínaje a latexovými bundičkami konče, nedokáže představit vůbec nikdo. Byl teatrální a divoký, na miliony svých fanoušků působil jako magnet a jeho živelná energie je strhující i z více než čtvrt století starých záznamů. Věděl, jak zkostnatělí lidé kolem něj řeší jeho extravagantní vizáž a užíval si to: „Když jsme začínali, hráli všichni rockeři v džínách. A najednou se objevil nějaký Freddie Mercury v obleku od Zandry Rhodesové, nalíčený a s černě nalakovanými nehty. Bylo to pro ně šíleně pobuřující,“ prohlašoval. Freddie Mercury je jeden z nejvíce inspirativních rockových frontmanů. Smysl pro velkolepou show předváděl na obřích open air koncertech. V roce 1981 hráli Queen v Sao Paulu pro 131 tisíc platících diváků. Do hudební historie se zapsaly i koncerty z Wembley nebo poslední turné za železnou oponou v Budapešti. I kdyby byl Mercury horší zpěvák, byly by koncerty Queen (která znamená „královna“ i slangově „gay“) strhující. On měl ale hlasový rozsah přes čtyři oktávy a dokonalou techniku, která dostala do kolen nejen rockové fanoušky, ale i operní pěvce. Album Barcelona, které natočil se španělskou operní divou Monserrat Cabballé mluví za vše. Nesmrtelnost mu zajistily hity jako Bohemian Rhapsody, We are the Champions nebo Killer Queen, které sám složil. Freddie Mercury v pěti větách
  • Jsem jen hudební prostitut, drahoušku!
  • Ty moje zuby. Nelíbí se mi, jak vyčuhujou. Musím s nimi něco udělat, ale pořád nemám čas. Kromě těch zubů Jsem ovšem naprosto dokonalý.
  • Nemyslím na to, co se stane, až budu mrtvej, nebo jak se na mě bude vzpomínat. Nezajímá mě to, je to na nich. Až budu mrtvej, koho to bude zajímat? Mě teda ne.
  • Za peníze si možná nekoupím štěstí, ale zatraceně dobře ho za ně můžu dostat.
  • Úspěch mi přinesl milióny a slávu po celém světě, ale ne to, co všichni potřebujeme - vztah plný lásky.
    Freddie Mercury vlastním jménem Farookh Bulsara, se narodil 5. září 1946 na ostrově Zanzibar do rodiny pársů, potomků starých Peršanů. Díky svému otci, jenž pracoval pro britskou vládu, se v Indii dostal do anglické internátní školy. Tam mu kamarádi začali říkat Freddie. Později se rodina přestěhovala do Anglie, kde Fred prodával oblečení z druhé ruky a studoval design na umělecké akademii v Ealingu. Podle jména mytického božího posla si v té době změnil příjmení na Mercury. S Paulem Rodgersem Začátkem 70. let vytvořil spolu s kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a basistou Johnem Deaconem kvartet, považovaný dodnes rockovým světem za jednu z nejkvalitnějších sestav. Na světě byla skupina Queen, čili královna (neboli také slangově homosexuál). Po Mercuryho smrti zbytek kapely dlouho odmítal myšlenku, že by Freddieho místo mohl zaujmout někdo jiný. Nakonec ale došlo na slova jednoho z posledních Mercuryho hitů Show Must Go On (Představení musí pokračovat) a legendární kapela začala koncertovat se zpěvákem Paulem Rodgersem. Na oživení Queen se odmítl podílet jen baskytarista John Deacon.

Vytvořeno s ❤ v systému XOXO - © 2021 Write.cz, s.r.o.